Tantum Verde sprej za usnu sluznicu


Aktivna supstanca: Benzidamin hlorid

Tantum® Verde, 1,5 mg/mL, sprej za usnu sluznicu, rastvor 

Aktivna supstanca, benzidamin, ublažava bol i ima izraženo protivzapaljenjsko i analgetsko dejstvo. Lako prodire u zapaljeno tkivo i ublažava simptome zapaljenja i otežanog gutanja. Brzo dolazi do popuštanja bola.

Lek je namenjen za orofaringealnu upotrebu. 

Tantum Verde, sprej za usnu sluzokožu je rastvor u bočici sa raspršivačem namenjen za simptomatsko lečenje iritacije/ zapaljenja u predelu usta i grla, na primer kod infekcija bukalne sluzokože i grla naročito tokom prehlade i nakon stomatoloških intervencija.




Lek Tantum Verde, ne smete koristiti ako ste preosetljivi (alergični) na aktivnu supstancu ili na bilo koju drugu od pomoćnih supstanci koje ulaze u sastav leka.

Dugotrajna upotreba benzidamina može dovesti do pojave senzibilizacije. U tom slučaju prekinuti terapiju i konsultovati lekara radi primene odgovarajuće terapije. 

Tantum Verde, sprej za usnu sluznicu je namenjen pacijentima koji imaju poteškoće pri grgljanju. 

Kod malog broja pacijenata se mogu javiti bukalno-faringealne ulceracije (teže oštećenje sluznice usne duplje i ždrela) kao posledica ozbiljnog oboljenja. Pacijenti kod kojih u toku 3 dana ne dođe do poboljšanja simptoma bolesti, moraju potražiti savet lekara ili stomatologa. 

Upotreba benzidamina se ne preporučuje kod poznate preosetljivosti na salicilate i druge antiinflamatorne lekove. 

Tantum Verde sprej za usnu sluynicu pažljivo primenjivati ako bolujete od bronhijalne astme zbog moguće pojave bronhospazma. 

Ukoliko se pojave bilo kakva neželjena dejstva leka, odmah obavestite svog lekara.

Lek Tantum Verde sadrži laktozu monohidrat 

Tantum Verde sprej za usnu sluznicu 0,15 g sadrži metilparahidroksibenzoat i propilparahidroksibenzoat koji mogu izazvati trenutnu ili odloženu alergijsku reakciju.

Kažite svom lekaru i farmaceutu ako uzimate ili ste do nedavno uzimali bilo koji drugi lek, uključujući i one koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta, ako imate neku hroničnu bolest, neki poremećaj metabolizma, preosetljivi ste na lekove ili ste imali alergijske reakcije na neke od njih. 

Nisu ispitivane interakcije leka Tantum Verde sa drugim lekovima, kod ljudi.

Nisu poznate bilo kakve interakcije sa hranom ili pićima.

Pre primene leka konsultujte svog lekara. 

Ispitivanja primene leka u periodu trudnoće i dojenja na ljudskoj populaciji nisu sprovođena. Tantum Verde ne treba koristiti za vreme trudnoće i dojenja.

Ukoliko je primena neophodna, konsultovati lekara koji će proceniti odnos rizika i koristi. Konsultujte se sa lekarom i ako posumnjate da ste trudni ili planirate trudnoću.

Pri pravilnoj upotrebi i pridržavanju uputstava za upotrebu, nema dokaza o uticaju leka na sposobnost upravljanja motornim vozilom ili mašinama.

Ukoliko mislite da lek Tantum Verde, sprej za usnu sluznicu, suviše slabo ili jako deluje na Vaš organizam, obratite se lekaru ili farmaceutu. 

2 - 6 puta dnevno (svakih 1 ½ - 3 sata) raspršite sprej na obolelo mesto. Jednim raspršivanjem oslobodi se 0,17 mL rastvora. 

Odrasli:

Po 4-8 raspršivanja na obolelo mesto, 2 do 6 puta na dan. 

Ne sme se prekoračiti preporučena doza leka. 

Ukoliko se Vaši simptomi pogoršaju ili Vam ne bude bolje posle 3 dana, obavezno se konsultujte sa Vašim lekarom!

 

 

Adolescenti uzrasta preko 12 godina :

Po 4-8 raspršivanja na obolelo mesto, 2 do 6 puta na dan. 

Deca od 6 do 12 godina:

Po 4 raspršivanja na obolelo mesto, 2 do 6 puta na dan. 

Deca od 3 do 6 godina:

Po 1 raspršivanje na svakih 4 kg telesne mase, 2 do 6 puta na dan. Pri tome voditi računa da maksimalna doza ne pređe po 4 raspršivanja, 2-6 puta na dan. 

Ne sme se prekoračiti preporučena doza leka. 

Slučajno progutana manja količina leka nije opasna. Ukoliko je greškom progutana veća količina leka Tantum Verde, sprej za usnu sluznicu, odmah potražite savet lekara. Velike količine progutanog leka mogu izazvati neželjene reakcije kao što su: uznemirenost, konvulzije, znojenje, ataksija (gubitak koordinacije pokreta), tremor (drhtavica) i povraćanje. 

Ukoliko ste uzeli veću dozu leka Tantum Verde, sprej za usnu sluznicu, nego što bi trebalo, odmah razgovarajte sa Vašim lekarom ili farmaceutom!

Nikada ne uzimajte duplu dozu da nadomestite to što ste preskočili da uzmete lek! Prvom prilikom uzmite sledeću dozu leka.

Primenu leka Tantum Verde spreja za usnu sluznicu možete prekinuti kada poželite, bez ikakvih smetnji po vaše zdravlje.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek. 

Učestalost pojavljivanja: veoma česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek); česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek); povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek); retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek); veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek); nepoznata učestalost: ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka. 

Gastro-intestinalni poremećaji:

Retka neželjena dejstva ((mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek ):

osećaj pečenja u ustima, suva usta, utrnulost na mestu primene odmah nakon upotrebe (ovo dejstvo je sastavni deo aktivnog dejstva leka i brzo prolazi), mučnina, povraćanje. 

Imunološki poremećaji:

Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek): reakcije preosetljivosti

Nepoznata učestalost: (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka):

anafilaktička reakcija 

Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji:

Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek): laringospazam (otok grkljana) 

Poremećaji na nivou kože i potkožnog tkiva :

Povremena neželjena dejstva ( mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek): osetljivost na svetlost (fotosenzibilnost)

Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek): angioedem (postepeno oticanje lica i jezika)

Prijavljivanje neželjenih reakcija 

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS).

 

Potražite neki drugi lek