Spironolakton


Aktivna supstanca: Spironolakton

Ovaj lek je na tržištu dostupan u jačinama od: 25 i 100mg

Lek Spironolakton pripada grupi diuretika koji štede kalijum (diuretici su lekovi koji podstiču izlučivanje viška tečnosti iz organizma). To je sintetički steroid koji lokira dejstvo hormona aldosterona na nivou bubrega, usled čega dolazi do povećanog izbacivanja vode i soli (natrijuma), zadržavanja kalijuma i smanjenja krvnog pritiska.

Ukoliko vam otiču noge, osećate nedostatak vazduha pri disanju, ako ste malaksali i nemate snage, ovi simptomi mogu ukazati na slabiji rad srca. Ovo stanje se naziva kongestivna srčana insuficijencija ili srčana slabost. Kao posledica ovog stanja nastaje povećano zadržavanje tečnosti u organizmu.

Lek Spironolakton tablete pomažu da se izbaci višak tečnosti iz organizma putem bubrega, odnosno pojačanim izlučivanjem urina. Na ovaj način se smanjuje opterećenje srca i ono lakše funkcioniše. Smanjuje se i pritisak na zidove krvnih sudova, što je povoljno u lečenju pacijenata koji imaju povišen sistemski krvni pritisak (hipertenziju).

Zbog osobine da štedi kalijum ovaj lek doprinosi poboljšanju stanja koja nastaju zbog sniženog nivoa kalijuma u krvi. Snižen nivo kalijuma je česta posledica korišćenja drugih vrsta diuretika.

Ako imate neku od navedenih bolesti ili stanja, Spironolakton će pomoći Vašem organizmu da se oslobodi viška tečnosti:

  • kongestivnu srčanu insuficijenciju (oslabljen rad srca);
  • hipertenziju (povišen sistemski krvni pritisak);
  • edem kod nefrotskog sindroma (poremećaj funkcije bubrega koji za posledicu ima nastanak otoka);
  • cirozu jetre sa edemima i ascitesom (povećana količina tečnosti u stomaku i otoci nastali zbog poremećene funkcije ili bolesti jetre);
  • ascites kod malignih oboljenja (povećana količina tečnosti u stomaku nastala usled maligne bolesti);
  • primarni aldosteronizam (zadržavanje tečnosti u organizmu prouzrokovano povećanom sekrecijom hormona nadbubrežne žlezde koji se zove aldosteron).


Upozorite lekara ako uzimate druge lekove, imate neku hroničnu bolest, neki poremećaj metabolizma, preosetljivi ste na lekove ili ste imali alergijske reakcije na neke od njih.

Lek Spironolakton ne smete koristiti:

Ne uzimajte lek Spironolakton u slučaju:

  • preosetljivosti na lek ili bilo koji sastojak tablete;
  • Adisonove bolesti (smanjene sekrecije hormona kore nadbubrežne žlezde praćene slabošću, gubitkom težine i niskim krvnim pritiskom);
  • teškog poremećaja funkcije bubrega;
  • nemogućnosti mokrenja;
  • povišenog nivoa kalijuma u krvi (hiperkaliemije);
  • istovremene primene leka sa sličnim dejstvom, koji se naziva eplerenon;
  • istovremene primene drugih diuretika koji štede kalijum, kao i primene suplemenata - dodataka kalijuma;
  • dojenja.

U slučaju intolerancije na pojedine šećere, obratite se svome lekaru pre upotrebe ovog leka.

Obavestite lekara ukoliko imate neko oboljenje bubrega ili jetre, otežano mokrite, ukoliko bolujete od teške srčane insuficijencije, kao i ukoliko ste trudni ili dojite.

Lek ne treba upotrebljavati sa drugim diureticima koji štede kalijum (triamteren, amilorid) i sa dijetetskim proizvodima koji su zamena za kalijum (oralnim suplementima kalijuma). Može doći do nastanka teške hiperkaliemije (povišenja nivoa kalijuma u krvi), što predstavlja opasnost za rad srca (nastanak srčanih aritmija, odn. nepravilnog srčanog rada opasnog po život). Hiperkaliemija se takođe može javiti i kod pacijenata sa oštećenom bubrežnom funkcijom. Ograničite svako dodatno unošenje kalijuma ishranom.

Lek se upotrebljava sa oprezom kod osoba koje imaju visok rizik za povišenje nivoa kalijuma u krvi - osobe starijeg životnog doba, pacijenti sa smanjenom funkcijom jetre ili bubrega. Takođe, kod ovih osoba češće može doći do hiponatriemije (sniženog nivoa natrijuma u krvi) ili do prolaznog povećanja vrednosti uree u krvi.

Istovremena upotreba leka sa srčanim glikozidima (npr.Digoksin, Dilakor), kao i sa lekovima za smanjenje arterijskog pritiska (kao što su ACE inhibitori, angiotenzin II antagonisti, blokatori aldosterona), zahteva usklađivanje doza, jer lek Spironolakton potencira (pojačava) njihovo dejstvo.

Potrebna je povremena kontrola vrednosti elektrolita u krvi (natrijuma i kalijuma pre svega), provera nivoa azotnih materija, kao i kontrola EKG-a, posebno na početku terapije. Za vreme terapije očekivano je češće mokrenje tokom dana.

U slučaju kombinovane terapije sa drugim diureticima može nastupiti diluciona hiponatriemija.

Spironolakton može dovesti do ginekomastije (povećanje žlezdanog tkiva dojki kod muškaraca) ili menstrualnih poremećaja kod žena.

Hiperkaliemija kod pacijenata sa teškom srčanom insuficijencijom može biti opasna po život.

Neophodna je redovna kontrola nivoa kalijuma u serumu kod pacijenata sa teškom srčanom insuficijencijom na terapiji spironolaktonom. Preporučeni monitoring nivoa kalijuma i kreatinina je sledeći: jednom nedeljno prilikom uvođenja spironolaktona u terapiju ili povećavanja doze, jednom mesečno u toku prva tri meseca, zatim na svaka
tri meseca u toku godine, i na kraju na svakih šest meseci.

Molimo da svog lekara ili farmaceuta obavestite ako uzimate ili ste do nedavno uzimali bilo koje druge lekove.

Ovo uključuje i lekove, biljne preparate ili dodatke hrani koje ste uzimali bez recepta.

Primena leka Spironolakton sa dijetetskim proizvodima koji su zamena za kalijum (oralnim suplementima kalijuma) i solima koje sadrže kalijum može dovesti do nastanka teške hiperkaliemije (povišenja nivoa kalijuma u krvi).

Pre nego što uzmete lek Spironolakton obavestite lekara ukoliko ste na terapiji nekim od sledećih lekova:

  • ACE inhibitori ili drugi lekovi koji smanjuju povišen krvni pritisak;
  • diuretici;
  • digoksin (lek koji se koristi u terapiji srčane insuficijencije);
  • antiaritmici (lekovi koji se koriste u terapiji nepravilnog srčanog rada),
  • dijetetski proizvodi koji su zamena za kalijum;
  • aspirin, indometacin, mefenaminska kiselina (i ostali nesteroidni antiinflamatorni lekovi, odn. lekovi protiv zapaljenjskih, bolnih reumatskih i drugih procesa);
  • litijum (koristi se za terapiju nekih psihotičnih stanja);
  • karbenoksolon (lek za zaceljenje ulkusa, tj. čira);
  • antipirin (lek koji se koristi u terapiji groznice);
  • amonijum hlorid;
  • holestiramin (hipolipemik, koristi se za snižavanje povišenih masti u krvi);
  • heparin (lek koji se koristi za sprečavanje zgrušavanja krvi);
  • noradrenalin.

Ukoliko bi trebalo da imate neki operativni zahvat, pre primene bilo kakve lokalne ili opšte anestezije, obavezno obavestite lekara da ste na terapiji lekom Spironolakton.

Lek Spironolakton treba uzimati uz obrok, sa hranom.

Izbegavajte suviše slanu hranu, jer višak soli zadržava vodu u organizmu. To može umanjiti efikasnost terapije.

Pre nego što počnete da uzimate neki lek, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom.

Obavestite svog lekara ako ste trudni, mislite da ste možda trudni ili nameravate da zatrudnite. Vaš lekar će proceniti da li možete da uzimate lek Spironolakton.

Ne uzimajte lek Spironolakton ako ste trudni, osim ako Vaš lekar ne proceni da je to neophodno.

Lek Spironolakton se ne sme koristiti tokom dojenja. Ako se upotreba leka Spironolakton ne može izbeći, treba prekinuti sa dojenjem.

U toku primene leka Spironolakton može se javiti pospanost i ošamućenost. Budite obazrivi tokom vožnje i upravljanja mašinama, naročito na početku terapije.

Ukoliko mislite da lek Spironolakton suviše slabo ili jako deluje na Vaš organizam, obratite se lekaru ili farmaceutu.

Lek se primenjuje oralno.

Uzimajte lek jednom dnevno uz obrok. Hrana povećava iskoristljivost leka i štiti želudac od eventualne iritacije.

Lekar će Vam propisati odgovarajuću dozu leka u zavisnosti od težine i vrste bolesti, godina života, funkcije bubrega i posavetovati Vas koliko dugo da uzimate lek.

Uobičajno doziranje:

Odrasle osobe

Kongestivna srčana insuficijencija: uobičajena doza iznosi do 100 mg dnevno. U teškim i ozbiljnim slučajevima doza se može postepeno povećati do 200 mg dnevno. Kada je uspostavljena kontrola edema, uobičajena doza održavanja iznosi 75-200 mg dnevno.

Teška srčana insuficijencija uz standardnu terapiju (NYHA Klasa III-IV): na osnovu randomizovane studije sa spironolaktonom (RALES), kod pacijenata sa nivoom kalijuma u serumu ≤ 5,0 mEq/l i nivoom kreatinina ≤ 2,5 mg/dl, lečenje treba započeti dozom spironolaktona od 25 mg jednom dnevno uz istovremenu primenu standardne terapije. Kod pacijenata koji dobro podnose primenu 25 mg jednom dnevno, doza se može povećati na 50 mg jednom dnevno, ukoliko je potrebno. Ukoliko pacijenti ne podnose dobro primenu doze od 25 mg jednom dnevno, ona se može redukovati na 25 mg svakog drugog dana. 

Ciroza jetre sa edemima i ascitesom: ako je odnos Na+/K+ u urinu >1.0, doza leka iznosi 100 mg dnevno. Ako je odnos Na+/K+ u urinu <1.0, doza leka iznosi 200-400 mg dnevno. Dozu održavanja će lekar odrediti
individualno.

Ascites kod malignih oboljenja: početna doza obično iznosi 100-200 mg dnevno, dok se u teškim slučajevima doza leka može postepeno povećavati do 400 mg dnevno. Kada je uspostavljena kontrola edema, dozu održavanja će lekar odrediti individualno.

Nefrotski sindrom: uobičajena doza iznosi 100-200 mg dnevno. Spironolakton nema antiinflamatorno dejstvo, niti utiče na osnovne patološke procese.Upotreba se savetuje samo onda kada glikokortikoidi nisu dovoljno efikasni.

Dijagnostika i terapija primarnog aldosteronizma: Spironolakton može biti uveden kao inicijalno dijagnostičko sredstvo za potvrdu primarnog aldosteronizma kod pacijenata na normalnoj ishrani.

Dugi test: lek se daje u dnevnim dozama od 400 mg 3-4 nedelje. Korekcija hipokaliemije i hipertenzije potvrđuje sumnju da se radi o dijagnozi primarnog aldosteronizma.

Kratki test: lek se daje u dnevnoj dozi od 400 mg tokom 4 dana. Ako vrednost serumskog kalijuma raste tokom administracije leka, ali beleži pad pri prekidu davanja spironolaktona, dijagnozu primarnog aldosteronizma treba uzeti u obzir.

Kada se postavi dijagnoza primenom preciznijih procedura, lek se može dati u dozi od 100-400 mg kao priprema za operaciju. Za pacijente koji se smatraju nepodobnim za operativni zahvat, spironolakton se može koristiti u terapiji održavanja sa najmanjom efektivnom dozom koju će lekar odrediti individualno.

Esencijalna hipertenzija: uobičajena doza je 50-100 mg dnevno, a za teške i ozbiljne slučajeve se može postepeno povećavati tokom intervala od dve nedelje do 200 mg dnevno. Terapija se može nastaviti još dve nedelje ili duže, ukoliko je izostao adekvatan odgovor. Adekvatnu dozu će lekar podesiti prema odgovoru pacijenta.

Starije osobe: lekar će propisati nižu dozu leka na početku terapije i postepeno povećavati dozu dok se ne dobije zadovoljavajući efekat terapije. Oprez je neophodan ukoliko postoji teško oštećenje jetre ili bubrega, s obzirom da metabolizam i izlučivanje leka mogu biti izmenjeni.

Ukoliko se lek Spironolakton primenjuje kod dece, doziranje se vrši na osnovu telesne težine deteta.

Početna doza treba da iznosi 3 mg/kg telesne mase dnevno, podeljeno u više pojedinačnih doza. Vaš lekar će odrediti dozu leka koju ćete dati svom detetu.

Ukoliko dajete lek Spironolakton detetu koje ne može da guta tablete, lek se izmrvi i suspenduje (rastvori) u malo vode. Suspenzija se priprema neposredno pre upotrebe, a pripremljena suspenzija se daje kašičicom.

Ukoliko ste slučajno uzeli više tableta nego što bi trebalo ili je Vaše dete uzelo lek, odmah se javite lekaru.

Mogu se javiti sledeći simptomi: pospanost, ošamućenost, mučnina, povraćanje, proliv, osip po telu, osećaj trnjenja u šakama i stopalima, grč ili slabost mišića.

Može doći i do neželjenog porasta nivoa kalijuma u krvi, sniženja nivoa natrijuma i moguće dehidratacije (gubitak tečnosti u organizmu), posebno kod osoba koje imaju smanjenu funkciju bubrega (praćeno osećajem trnjenja u šakama i stopalima, grčevima ili slabošću mišića). Najozbiljniji poremećaj može nastati u radu srca u vidu aritmija opasnih po život. Promene u EKG-u su najraniji specifični znaci koji se javljaju kod nepravilnog rada srca. 

Nikada ne uzimajte duplu dozu da nadomestite to što ste preskočili da uzmete lek!

Ukoliko ste zaboravili da uzmete lek, uzmite zaboravljenu dozu čim se setite, a onda sledeću dozu u uobičajeno vreme.

Važno je da koristite lek Spironolakton dok Vam lekar ne kaže da prestanete sa terapijom. Nemojte prekidati sa upotrebom leka zato što se osećate bolje. Ukoliko prestanete da uzimate lek na svoju ruku, može doći do pogoršanja Vašeg zdravstvenog stanja.

Ukoliko imate bilo kakva dodatna pitanja o upotrebi ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu. 

Lek Spironolakton, kao i drugi lekovi, može imati neželjena dejstva, mada se ona ne moraju ispoljiti kod svih.

Odmah se javite lekaru ako se neka od sledećih neželjenih dejstava jave brzo po uzimanju leka Spironolakton (ona su uglavnom retka, ali mogu biti teška i ozbiljna):

  • svrab, crvenilo, pojava plikova na koži (teška kožna alergijska reakcija koja se naziva Stevens-Johnson-ov sindrom);
  • žuta prebojenost beonjača i/ili kože (pojava žutice, s obzirom da Spironolakton može izazvati poremećaj rada jetre);
  • osećaj preskakanja ili lupanja srca (nepravilan rad srca, tj. aritmije);
  • osećaj trnjenja ili peckanja u šakama i stopalima, mišićna slabost, otežano disanje (ovo mogu biti simptomi povišenog kalijuma u krvi - hiperkaliemije).

Ostala neželjena dejstva koja se mogu javiti prilikom primene leka Spironolakton su:

  • mučnina, nelagodnost u stomaku;
  • groznica, opšta slabost;
  • glavobolja, pospanost, mentalna konfuzija, vrtoglavica;
  • impotencija kod muškaraca, menstrualni poremećaji kod žena;
  • promene u libidu (polnom nagonu);
  • promene nivoa elektrolita u krvi (natrijum, kalijum, kalcijum), prolazno povećanje nivoa uree u krvi;
  • promene u broju krvnih ćelija: leukopenija (smanjen broj leukocita tj. belih krvnih zrnaca, što može povećati rizik za nastanak infekcija), anemija (smanjen broj eritrocita tj. crvenih krvnih zrnaca), eozinofilija (povećan broj eozinofilnih leukocita), trombocitopenija (smanjen broj trombocita tj. krvnih pločica, sa povećanom sklonošću ka stvaranju modrica ili crvenih tačkica na koži u obliku purpure);
  • ginekomastija (povećanje žlezdanog tkiva dojki kod muškaraca, obično prolazno po prekidu trapije); bolovi ili pojava kvržica u dojkama kod žena;
  • svrab, osip, koprivnjača;
  • pojačan rast ili pojačano opadanje kose;
  • grčevi u mišićima, poremećaj koordinacije pokreta ruku ili nogu (ataksija);
  • poremećaj rada bubrega.

Ako primetite bilo koje simptome koji bi mogli biti neželjena reakcija na lek Spironolakton, a nisu pomenuti u ovom uputstvu, obavestite lekara ili farmaceuta.

Potražite neki drugi lek