Nurofen Forte


Aktivna supstanca: Ibuprofen

Nurofen®Forte; obložene tablete; 400 mg
Pakovanje: 10 obloženih tableta, blister, 1x10 obloženih tableta
Pakovanje: 12 obloženih tableta, blister, 1x12 obloženih tableta
Pakovanje: 20 obloženih tableta, blister, 2x10 obloženih tableta
Pakovanje: 24 obloženih tableta, blister, 2x12 obloženih tableta

Za ublažavanje simptoma blagog do umerenog bola u slučaju glavobolje, zubobolje, bola u mišićima, bola u zglobovima, menstrualnog bola kao i za otklanjanje simptoma obične prehlade i gripa.



  • Preosetljivost na ibuprofen ili na bilo koju od pomoćnih supstanci u proizvodu.
  • Pacijenti koji su ranije pokazali reakcije preosetljiovsti (npr. astma, rinitis, angioedem ili urtikarija) kao odgovor na aspirin ili druge nestreoidne antiinflamatorne lekove (NSAIL).
  • Postojeća ili ranije periodično ponavljana pojava čira/krvarenja na organima za varenje (dve ili više različitih epizoda dokazane ulceracije ili krvarenja).
  • Istorija gastrointestinalnog krvarenja ili perforacije, povezanih sa ranijim NSAIL terapijama.
  • Kod pacijenata sa stanjima koja uključuju povećanu mogućnost krvarenja;
  • Ozbiljna srčana insuficijencija, bubrežna insuficijencija ili hepatična insuficijencija.
  • Poslednje tromesečje trudnoće.
  • Deca mlađa od 12 godina.

Neželjena dejstva se mogu svesti na najmanju moguću meru uzimanjem najmanje efektivne doze u najkraćem vremenskom periodu neophodnom za kontrolu simptoma (videti odeljak Doziranje i način primene i gastrointestinalne i kardiovaskularne rizike u nastavku).

Kao i drugi nesteroidni antiinflamatorni lekovi, i ibuprofen može maskirati znake infekcije.
Starije osobe imaju povećanu učestalost neželjenih reakcija na NSAIL, posebno gastrointestinalnih krvarenja i perforacija, koje mogu biti smrtonosne.

Respiratorni sistem:

Može doći do iznenadnog bronhijalnog spazma kod pacijenata obolelih od, ili sa ranijom istorijom, bronhijalne astme ili alergijskog oboljenja.

Drugi NSAIL:

Korišćenje ibuprofena istovremeno sa NSAIL uključujući selektivne inhibitore ciklooksigenaze-2 treba da se izbegava (videti odeljak Interakcije sa drugim lekovima i druge vrste interakcija).

Sistemski ertimski lupus (SLE) i mešovita oboljenja vezivnog tkiva:

Sistemski ertimski lupus (SLE) kao i pacijenti sa mešovitim oboljenjem vezivnog tkiva imaju povećani rizik od aseptičnog meningitisa (videti odeljak Neželjena dejstva).

Renalni poremećaji:

Može doći do daljeg pogoršanja hronične bolesti bubrega ili njihove funkcije (videti odeljke  Kontraindikacije i Neželjena dejstva).

Hepatični poremećaji:

Disfunkcija jetre (videti odeljke  Kontraindikacije i Neželjena dejstva).

Kardiovaskularni i cerebrovaskularni efekti:

Potrebno je postupati sa oprezom (konsultacija sa lekarom ili farmaceutom) pre započinjanja lečenja pacijenata sa istorijom povišenog krvnog pritiska i/ili srčane insuficijencije, pošto su zadržavanje tečnosti, povišeni pritisak i otok prijavljeni u vezi sa NSAIL terapijom.

Kliničko ispitivanje i epidemiološki podaci navode da korišćenje ibuprofena, posebno u visokim dozama (2400 mg dnevno) i dugotrajno lečenje mogu biti povezani sa blago povećanim rizikom od stanja koja dovode do arterijske tromboze (npr. infarkt miokarda ili moždani udar). U celini, epidemiološke studije ne navode da su male doze ibuprofena (npr. ≤ 1200 mg dnevno) povezane sa povećanim rizikom od infarkta miokarda.

Pogoršanje plodnosti kod žena:

Postoje ograničeni dokazi da lekovi koji inhibiraju sintezu ciklooksigenaze/prostaglandina mogu izazvati pogoršanje plodnosti kod žena delovanjem na ovulaciju. Nakon prekida terapije dolazi do normalizacije.

Gastrointestinalni sistem:

NSAIL treba pažljivo davati pacijentima sa istorijom gastrointestinalnih oboljenja (ulcerativni kolitis, Kronova bolest) pošto ta stanja mogu da se pogoršaju (videti odeljak Neželjena dejstva.

Gastrointestinalno krvarenje, ulceracija ili perforacija, koji mogu biti smrtonosni, prijavljeni su sa svim NSAIL u bilo kom trenutku za vreme lečenja, sa ili bez simptoma upozorenja ili ranije istorije gastrointestinalnih stanja.

Rizik od gastrointestinalnog krvarenja, ulceracije ili perforacije je veći sa povećanjem doza NSAIL, kod pacijenata sa istorijom čira, posebno sa komplikacijama krvarenja ili perforacije (videti odeljak  Kontraindikacije), i kod starijih osoba. Ti pacijenti bi trebalo da započnu lečenje sa najmanjom raspoloživom dozom.

Pacijenti sa istorijom gastrointestinalne toksičnosti, pogotovo starije osobe, treba da prijave sve neuobičajene abdominalne simptome (posebno gastrointestinalno krvarenje), naročito u početnim fazama lečenja.

Savetuje se oprez kod pacijenata koji istovremeno uzimaju lekove koji mogu povećati rizik od ulceracije ili krvarenja, kao što su oralni kortikosteroidi, antikoagulansi kao što je varfarin, selektivni inhibitori preuzimanja serotonina ili antitrombotici kao što je aspirin (videti odeljak  Interakcije sa drugim lekovima i druge vrste interakcija).

Kada dođe do gastrointestinalnog krvarenja ili ulceracije kod pacijenata koji uzimaju ibuprofen, terapiju treba prekinuti.

Dermatološki simptomi:

Teške kožne reakcije, neke od njih smrtonosne, uključujući eksfolijativni dermatitis, Stiven-Džonsonov sindrom i
toksičnu epidermalnu nekrolizu, prijavljene su u vezi sa upotrebom NSAIL (videti odeljak Neželjena dejstva). Izgleda da su
pacijenti pod najvećim rizikom od tih reakcija u ranoj fazi lečenja: nastupanje tih reakcija se dešava u najvećem
broju slučajeva tokom prvog meseca lečenja. Trebalo bi prestati sa upotrebom ibuprofena pri prvoj pojavi osipa
kože, mukoznih lezija ili bilo kog drugog znaka preosetljivosti.

Savet za pacijente sa poremećajima vezanim za nivo šećera u krvi:
Ovaj lek sadrži saharozu.

Pacijenti sa retkim naslednim problemima sa intolerancijom na fruktozu, lošom resorpcijom glukoze-galaktoze ili insuficijencijom sukraze-izomaltaze ne treba da uzimaju ovaj lek.
Ukoliko dođe do pogoršanja simptoma, treba da se obratite Vašem lekaru ili farmaceutu.

Aspirin: osim ako niske doze aspirina (ne više od 75 mg dnevno) nije savetovao lekar, jer to može povećati rizik od nepovoljnih reakcija (videti odeljak Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka).

Eksperimentalni podaci navode da ibuprofen može da inhibira dejstvo niskih doza aspirina na akumuliranje trombocita kada se oba leka daju istovremeno. Međutim, ograničenja tih podataka i nepouzdanost u vezi sa ekstrapolacijom podataka ex vivo na kliničko stanje impliciraju da se ne mogu izvesti nikakvi čvrsti zaključci za redovno korišćenje ibuprofena, i da se ne smatra da je ijedan relevantan efekat verovatan za povremeno korišćenje ibuprofena (videti odeljak Farmakodinamski podaci).

Drugi NSAIL, uključujući selektivne inhibitore ciklooksigenaze-2: Izbegavajte istovremenu upotrebu dva ili više
NSAIL, jer to može povećati rizik od neželjenih dejstava (videti odeljak  Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka).

Ibuprofen bi trebalo koristiti uz oprez u kombinaciji sa:

Kortikosteroidima: jer oni mogu povećati rizik od gastrointestinalne ulceracije ili krvarenja (videti odeljak  Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka)

Antihipertenzivima i diureticima: jer NSAIL mogu da umanje dejstvo tih lekova. Kod nekih pacijenata sa oštećenom bubrežnom funkcijom (npr. dehidrirani pacijenti ili stariji pacijenti sa oštećenom bubrežnom funkcijom), istovremeno davanje ACE inhibitora ili antagonista angiotenzina II i agenasa koji inhibiraju ciklooksigenazu može da rezultuje daljim pogoršanjem bubrežne insuficijencije, uključujući moguće akutno zatajenje bubrega, koje se obično može normalizovati. Te interakcije treba uzeti u obzir kod pacijenata koji uzimaju selektivne inhibitore COX-2 enzima istovremeno sa ACE inhibitorima ili antagonistima angiotenzina II. Stoga, kombinaciju lekova bi trebalo davati uz oprez, posebno kod starijih osoba. Pacijente bi trebalo adekvatno hidrirati i trebalo bi uzeti u obzir
praćenje bubrežne funkcije po započinjanju istovremene terapije, a periodično i kasnije. Diuretici mogu da povećaju
rizik od nefrotoksičnosti NSAIL.

Antikoagulansima: NSAIL mogu da pojačaju dejstvo antikoagulanasa, kao što je varfarin (videti odeljak Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka).

Antiagregacionim lekovima i selektivnim inhibitorima preuzimanja serotonina (SSRI): povećani rizik od gastrointestinalnog krvarenja (videti odeljak Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka).

Kardiotoničnim glikozidima: NSAIL mogu da pogoršaju srčanu insuficijenciju, da smanje GFR i da povećaju nivoe
glikozida u plazmi.

Litijumom: Postoje dokazi za potencijalno povećanje koncentracije litijuma u plazmi.

Metotreksatom: Postoje dokazi za potencijalno povećanje koncentracije metotreksata u plazmi.

Ciklosporinom: Povećani rizik od nefrotoksičnosti.

Mifepristonom: NSAIL ne treba koristiti 8-12 dana nakon uzimanja mifepristona, jer NSAIL može da umanji dejstvo mifepristona.

Takrolimusom: Mogući povećan rizik od nefrotoksičnosti kada se NSAIL daju sa takrolimusom.

Zidovudinom: Povećani rizik od hematološke toksičnosti kada se NSAIL daje sa zidovudinom. Postoji dokaz za povećani rizik od hemartroze i hematoma kod HIV (+) osoba obolelih od hemofilije koji primaju istovremenu terapiju zidovudinom i ibuprofenom.

Hinolonski antibiotici: Podaci na životinjama navode da NSAIL mogu da povećaju rizik od konvulzija koji je povezan sa hinolonskim antibioticima. Pacijenti koji uzimaju NSAIL i hinolone mogu da imaju povećan rizik od nastanka konvulzija.

Trudnoća:
Inhibicija sinteze prostaglandina može nepovoljno da deluje na trudnoću i/ili fetalni/embrionalni razvoj. Podaci iz epidemioloških studija navode povećan rizik od pobačaja i srčanih deformiteta i gastrošize nakon korišćenja inhibitora sinteze prostaglandina u ranoj trudnoći. Apsolutni rizik za srčane deformitete je bio povećan za manje od 1% do oko 1.5%. Veruje se da se rizik povećava sa dozom i trajanjem terapije. Kod životinja, pokazalo se da davanje inhibitora sinteze prostaglandina rezultuje povećanim gubitkom ploda pre i posle implantacije i embriofetalnom smrću. Uz to, povećani broj slučajeva raznih deformiteta, uključujući kardiovaskularne, prijavljen
je kod životinja kojima je dat inhibitor sinteze prostaglandina tokom perioda organogeneze. Tokom prvog i drugog tromesečja trudnoće, Nurofen Forte ne treba davati osim ako je izričito neophodno. Ako NurofenForte koriste žene koje pokušavaju da zatrudne, ili tokom prvog i drugog tromesečja trudnoće, trebalo bi davati najmanju dozu tokom najkraćeg perioda neophodnog za lečenje.
Za vreme trećeg tromesečja trudnoće, svi inhibitori sinteze prostaglandina mogu izložiti fetus:
- kardiopulmonarnoj toksičnosti (uz prerano zatvaranje ductus arteriosus-a i plućnu hipertenziju);
- bubrežnoj disfunkciji, koja može da se razvije u bubrežnu insuficijenciju sa oligohidroamnionom;
majku i novorođenče, na kraju trudnoće:
- mogućem produženom krvarenju, antikoagulantno dejstvo koje može da se ispolji čak i sa veoma malim
dozama;
- inhibiciji kontrakcija materice što rezultuje odloženim ili produženim porođajem.
Kao posledica toga, lek Nurofen Forte je kontraindikovan za vreme trećeg tromesečja trudnoće.

Laktacija/dojenje:
U ograničenom broju studija, ibuprofen se pojavljuje u majčinom mleku u veoma maloj koncentraciji i nije verovatno da će uticati nepovoljno na odojče.

Fertilitet:
Postoje određeni dokazi da lekovi koji inhibiraju sintezu ciklooksigenaze/prostaglandina mogu da izazovu smanjenje ženskog fertiliteta delovanjem na ovulaciju. Ovakvo dejstvo je reverzibilno nakon prekida tretmana.
Primenu leka Nurofen Forte treba prekinuti kod žena koje imaju problema sa fertilitetom ili kod kojih se fertilitet procenjuje.

Pacijente treba informisati da Nurofen Forte može izazvati vrtoglavice i poremećaje vida. Tako da može uticati na sposobnost upravljanja motornim vozilom i rukovanje mašinama

Odrasli i deca starija od 12 godina:
Preporučuje se da se lek Nurofen Forte uzima na pun stomak kod pacijenata sa preosetljivim želucem. Ukoliko se simptomi nastave ili pogoršaju nakon kratkotrajne terapije, treba se konsultovati sa lekarom. Neželjena dejstva se mogu svesti na minimum primenom efikasne doze tokom najkraćeg perioda tretmana koji je neophodan za kontrolu simptoma.

Odrasli i deca starija od 12 godina: 1 tableta 2-3 puta na dan. Ne preporučuje se prekoračenje doze od 1200 mg ibuprofena (3 tablete Nurofen Forte) dnevno.

Tablete se uzimaju oralno, sa čašom vode.
Lek je namenjen za kratkotrajnu primenu.

Minimalnu efektivnu dozu treba primeniti u najkraćem roku neophodnom za otklanjanje simptoma.

Ukoliko je lek neophodan duže od 4 dana u slučaju bola ili 3 dana u slučaju povišene temperature ili ukoliko dođe do pogoršanja simptoma, pacijent treba da konsultuje lekara.

Ne sme se prekoračiti doza od 1200 mg u periodu od 24 sata.

Starije osobe i pacijenti sa oštećenom funkcijom bubrega i jetre treba da uzimanju najmanju efektivnu dozu.

Lek nije namenjen deci mlađoj od 12 godina.

Kod dece, gutanje više od 400 mg/kg može da prouzrokuje simptome. Kod odraslih, dozno zavisni odgovor je manje jasno izražen. Poluvreme eliminacije kod predoziranja je 1.5-3 sata.

Simptomi
Kod većine pacijenata koji su uzeli klinički značajne količine NSAIL se neće ispoljiti drugi simptomi osim mučnine, povraćanja, epigastričnog bola ili, ređe, dijareje. Zujanje u ušima, glavobolja i gastrointestinalno krvarenje su takođe mogući. Kod težeg trovanja, primećena je toksičnost centralnog nervnog sistema, koja se manifestuje kao pospanost, povremena uzbuđenost i dezorijentisanost ili koma. Ponekad se kod pacijenata pojavljuju konvulzije. Kod teškog trovanja može doći do metaboličke acidoze, a protrombinsko vreme/INR može biti produženo, verovatno usled ometanja dejstva faktora koagulacije u krvotoku. Može doći do akutne
insuficijencije bubrega i oštećenja jetre. Pogoršanje astme je moguće kod astmatičara.

Terapijske mere
Terapija bi trebalo da bude simptomatska i da obuhvata održavanje disajnih puteva prohodnim i praćenje srčanih i drugih vitalnih znakova dok se ne stabilizuju. Razmotriti oralno davanje aktivnog uglja ako se pacijent pojavi u roku od sat vremena od gutanja potencijalno toksične količine. Ako su učestale ili dugotrajne, konvulzije treba lečiti intravenskim davanjem diazepama ili lorazepama. Dati bronhodilatatore za astmu.

Prijavljene su reakcije preosetljivosti nakon lečenja ibuprofenom. One se mogu sastojati u (a) nespecifičnoj alergijskoj reakciji i anafilaktičkom šoku, (b) aktivnosti respiratornog sistema koja uključuje astmu, pogoršanu astmu, bronhijalni spazam ili dispneju, ili (c) određenim oboljenjima kože, uključujući osipe raznih vrsta, svrab, urtikariju, purpuru, angioedem i, ređe, eksfolijativne i dermatoze sa plikovima (uključujući epidermalnu nekrolizu i multiformni eritem).

Spisak sledećih neželjenih dejstava se povezuje sa primenom ibuprofena u dozama koje se mogu izdavati bez recepta, i pri kratkotrajnoj upotrebu. U lečenju hroničnih stanja, dugoročnom terapijom, može doći do dodatnih neželjenih dejstava.

Neželjena dejstva su klasifikovana prema sistemima i organima i prema učestalosti. Učestalost je definisana: veoma česta (≥ 1/10), česta (≥ 1/100 i < 1/10), povremena ( ≥ 1/1000 i < 1/100), retka ( ≥ 1/10000 i < 1/1000), veoma retka (< 1/10000), sa nepoznatom učestalosti (koja se ne može proceniti iz raspoloživih podataka).

Reakcije preosetljivosti:
Povremene: reakcije preosetljivosti sa urtikarijom i svrabom.
Veoma retke: teške reakcije preosetljivosti. Simptomi mogu biti oticanje lica, jezika i grkljana, dispneja, tahikardija,
nizak krvni pritisak (anafilaktički šok, angioedem ili težak šok).
Pogoršanje astme i bronhijalnog spazma.

Gastrointestinalni poremećaji:
Najčešće primećivana neželjena dejstva su gastrointestinalne prirode.
Povremene: bol u abdomenu, mučnina, dispepsija.
Retki: dijareja, nadimanje, zatvor i povraćanje.
Veoma retki: čir na organima za varenje, perforacija ili gastrointestinalno krvarenje, melena, povraćanje krvi,
ponekad smrtonosno, posebno kod starijih osoba. Ulcerativni stomatitis, gastritis.
Pogoršanje kolitisa i Kronove bolesti (odeljak 4.4).

Poremećaji nervnog sistema:
Povremeni: glavobolja.
Veoma retki: aseptični meningitis – veoma retko su prijavljivani pojedinačni slučajevi.

Poremećaji bubrega i urinarnog sistema:
Veoma retki: akutna bubrežna insuficijencija, papilarna nekroza, posebno pri dugoročnoj upotrebi, povezana sa
povećanom koncentracijom uree u serumu i otokom.

Hepatobilijarni poremećaji:
Veoma retki: poremećaji jetre.

Poremećaji na nivou krvi i limfnog sistema:
Veoma retki: hematopoetski poremećaji (anemija, leukopenija, trombocitopenija, pancitopenija, agranulocitoza).
Prvi znaci su temperatura, bol u grlu, površinski čirevi u ustima, simptomi slični gripu, teška iscrpljenost,
neobjašnjivo krvarenje i pojavljivanje modrica.

Poremećaji na nivou kože i potkožnog tkiva:
Povremeni: razni kožni osipi.
Veoma retki: može doći do teških oblika kožnih reakcija kao što su reakcije sa plikovima uključujući StivensDžonsonov sindrom, multiformni eritem i toksičnu epidermalnu nekrolizu.

Imunološki poremećaji:
Kod pacijenata sa postojećim autoimunim poremećajima (poput sistemskog eritematoznog lupusa, mešovitog oboljenja vezivnog tkiva), tokom lečenja ibuprofenom, primećeni su pojedinačni slučajevi simptoma aseptičnog meningitisa, kao što su ukočen vrat, glavobolja, mučnina, povraćanje, temperatura ili dezorijentisanost (videti odeljak 4.4).

Vaskularni poremećaji:
Otok, visok krvni pritisak i insuficijencija srca su prijavljeni u vezi sa lečenjem NSAIL.
Klinički eksperimentalni i epidemiološki podaci navode da korišćenje ibuprofena (posebno u visokim dozama od 2400 mg dnevno) i u dugoročnom lečenju može biti povezano sa blago povećanim rizikom od stanja koja dovode do arterijske tromboze (na primer infarkt miokarda ili moždani udar) (videti odeljak 4.4).

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije
Nacionalni centar za farmakovigilancu
Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
fax: +381 (0)11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: [email protected]

Potražite neki drugi lek