Eloryqa


Aktivna supstanca: Escitalopram

Ovaj lek je na tržištu dostupan u jačinama od: 5, 10, 15 i 20mg

Eloryqa sadrži aktivnu supstancu escitalopram. Eloryqa pripada grupi antidepresiva koji se zovu selektivni inhibitori preuzimanja serotonina (SSRIs). Ovi lekovi deluju na serotoninski sistem u mozgu tako što povećavaju koncentraciju serotonina. Poremećaji u ovom sistemu smatraju se važnim faktorima u razvoju depresije i njoj srodnih bolesti.

Eloryqa se koristi za lečenje depresije (velikih depresivnih epizoda) i anksioznih poremećaja (kao što su panični poremećaj sa ili bez agorafobije, socijalni anksiozni poremećaj, generalizovani anksiozni poremećaj i opsesivno-kompulzivni poremećaj).



Upozorite lekara ako uzimate druge lekove, imate neku hroničnu bolest, neki poremećaj metabolizma, preosetljivi ste na lekove ili ste imali alergijske reakcije na neke od njih.

Lek Eloryqa ne smete koristiti ako: 

  • ste alergični (preosetljivi) na Eloryqa ili bilo koje druge sastojke leka.
  • uzimate druge lekove koji pripadaju grupi koja se zove MAO inhibitori, uključujući selegilin (koji se koristi u lečenju Parkinsonove bolesti), moklobemid (koji se koristi u lečenju depresije) i linezolid (antibiotik).
  • ako imate urođeni poremećaj ili ste nekada imali epizode poremećaja srčanog ritma (viđenih na EKG-u;ispitivanje za procenu funkcije srca)
  • ako uzimate lekove za poremećaje srčanog ritma ili lekove koji mogu uticati na srčani ritam.

Molimo vas obavestite Vašeg doktora ako imate neki drugi poremećaj ili ste bolesni, Vašem doktoru je potrebno da to uzme u obzir. Konkretno, recite Vašem doktoru ako:

  • Imate epilepsiju. Terapija lekom Eloryqase mora prekinuti ako se jave epileptički napadi ili ako se poveća frekvenca napada.
  • Imate oštećenu funkciju jetre ili bubrega. Možda će biti potrebno da Vaš doktor prilagodi dozu.
  • Imate šećernu bolest. Terapija lekom Eloryqa može da promeni koncentraciju glukoze u krvi. Trebalo bi regulisati doze insulina i/ili oralnih hipoglikemika.
  • Imate smanjenu koncentracijunatrijuma u krvi.
  • Skloni ste lakom razvoju krvarenja i stvaranju modrica.
  • Primate elektrokonvulzivnu terapiju.
  • Imate koronarnu srčanu bolest.
  • Imate ili ste nekada imali srčane probleme ili ako ste nedavno doživeli srčani udar.
  • Vam je mala brzina otkucaja srca u miru i/ili ako znate da ste imali smanjenu koncentraciju soli u krvi uzrokovano produženom teškom dijarejom (retke stolice) i povraćanjem (tokom bolesti) ili upotrebom diuretika (lekova za izbacivanje vode).
  • Osetite brze ili nepravilne otkucaje srca, nesvesticu, kolaps ili ošamućenost prilikom ustajanja, što može ukazati na poremećaj srčanog ritma.
  • Imate ili ste imali probleme sa očima, kao što je glaukom (povećan pritisak u oku).

Imajte u vidu

Kod nekih pacijenatakoji imaju manično-depresivnu bolest može nastupiti manična faza. Ovo se odlikuje neobičnim i brzim promenama ideja, neprikladnom srećom i preteranom fizičkom aktivnošću. Ako ovo osetite, obratite se svom lekaru.

Simptomi kao što su uznemirenost, ili poteškoće/nemogućnosti da se mirno sedi ili stoji takođe se mogu javiti tokom prvih nedelja lečenja. Odmah obavestite svog lekara ako Vam se jave ovi simptomi.

Misli o samoubistvu ili pogoršanje Vaše depresije ili anksioznog poremećaja

Ako ste depresivni i/ili imate anksiozne poremećaje možete ponekad imati misli o samopovređivanju ili samoubistvu. Ovo se može povećati kada započinjete terapiju antidepresivima, s obzirom da je ovim lekovima potrebno vreme da počnu da deluju, obično 2 nedelje ali nekad i duže.

Postoji verovatnoća da ćete ovako razmišljati:

  • ako ste prethodno imali suicidne misli ili misli o samopovređivanju
  • ako ste mlađa odrasla osoba. Informacije iz kliničkih ispitivanja pokazale su povećan rizik suicidnog ponašanja kod odraslih mlađih osoba od 25 godina sa psihijatrijskim stanjima koji su lečeni i antidepresivima.

Ako imate misli o samopovređivanju ili suicidne misli u bilo koje vreme, kontaktirajte Vašeg doktora ili odmah idite do bolnice.

Možda će Vam biti od pomoći da obavestite rođaka ili bliskog prijatelja da ste depresivni ili da imate anksiozni poremećaj, i recite im da pročitaju ovo uputstvo. Možete ih pitati da Vam kažu da li misle da Vam se depresija ili anksioznost pogoršavaju, ili da li su zabrinuti zbog promena u
Vašem ponašanju.

Molimo Vas recite Vašem doktoru ili farmaceutu ako uzimate ili ste nedavno uzimali neki drugi lek. To uključuje i biljne lekove ili druge lekove koji se ne propisuju na recept.

Recite Vašem doktoru ako uzimate neki od sledećih lekova: 

  • „Neselektivni inhibitori monoamino-oksidaze (MAOIs)”, koji sadrže fenelzin, iproniazid, izokarboksizid, nialamid i tranilcipromin kao aktivne sastojke. Ako ste uzeli bilo koji od ovih lekova biće potrebno da se sačeka 14 dana pre započinjanja terapije lekom Eloryqa. Nakon prekida terapije lekom Eloryqa morate napraviti pauzu od 7 dana pre uzimanja ovih lekova.
  • „Reverzibilni, selektivni MAO –A inhibitori“, koji sadrže moklobemid (koristi se za lečenje depresije).
  • „Ireverzibilni MAO-V inhibitori“, koji sadrže selegilin (koristi se u terapiji Parkinsonove bolesti). Ovo povećava rizik od neželjenih efekata.
  • Antibiotik linezolid.
  • Litijum (koristi se u terapiji manično-depresivne psihoze) i triptofan.
  • Imipramin i desipramin (oba u terapiji depresije).
  • Sumatriptan i slični lekovi (u terpiji migrene) i tramadol (u terapiji jakog bola). Ovo povećava rizik od neželjenih efekata.
  • Cimetidin i omeprazol (u terapiji čira na želucu), fluvoksamin (antidepresiv) i tiklodipin (za smanjenje rizika od infarkta). Ovo može izazvati povećanu koncentraciju leka Eloryqa u krvi.
  • Kantarion (Hypericum perforatum)-biljni lek za lečenje depresije.
  • Acetilsalicilna kiselina (aspirin) i nesteroidni antiinflamatorni lekovi (lekovi koji se koriste za ublažavanje bola ili za razređivanje krvi).
  • Varfarin, dipiridamol i fenprokumon (lekovi koje se koriste za razređivanje krvi, tzv. antikoagulansi). Vaš doktor će Vam verovatno proveriti vreme koagulacije krvi pre početka ili prekida terapije lekom Eloryqa kako bi proverio da li je doza antikoagulanasa još uvek adekvatna.
  • Meflokin (koristi se u terapiji malarije), bupropion (koristi se u terapiji depresije) i tramadol (za lečenje jakih bolova) zbog mogućeg rizika od spuštanja praga za nastanak iznenadnog talasa električne aktivnosti mozga („napada“),
  • Antipsihotici (lekovi u terapiji shizofrenije, psihoza) zbog mogućeg rizika od spuštanja praga napada i antidepresivi.
  • Flekainid, propafenon i metoprolol (koriste se u terapiji kardiovaskularnih bolesti) klomipramin, i nortriptilin(antidepresivi) i risperidon, tioridazin, i haloperidol (antipsihotici). Možda će biti potrebno regulisanje doziranja leka Eloryqa.
  • Lekovi koji smanjuju koncentraciju kalijuma ili magnezijuma u krvi, obzirom da ova stanja povećavaju rizik od životno ugrožavajućih poremećaja srčanog ritma.

Nemojte uzimati lek Eloryqa ako uzimate lekove za poremećaje srčanog ritma ili lekove koji mogu uticati na srčani ritam, kao što su antiaritmici klase IA i III, antipsihotici (npr. derivati fenotiazina, pimozid, haloperidol), triciklični antidepresivi, određeni antimikrobni lekovi (npr. sparfloksacin, moksifloksacin, eritromicin, pentamidin, antimalarična terapija naročito halofantrin), određeni antihistaminici (npr. astemizol, mizolastin).

Ako imate dodatnih pitanja u vezi sa ovim, posavetujte se sa Vašim lekarom.

Eloryqase može uzimati sa ili bez hrane. Kao i sa svim lekovima, ne preporučuje se konzumiranje alkohola sa lekom Eloryqa, mada se ne očekuje interakcija leka Eloryqasa alkoholom.

Obavestite Vašeg doktora ako ste trudni ili planirate da zatrudnite. Ne uzimajte lek Eloryqa ako ste trudni osim ukoliko niste diskutovali sa Vašim doktorom o mogućim rizicima i koristima.

Ako uzimate lek Eloryqa tokom poslednjeg tromesečja trudnoće treba da znate da se Vašoj bebi mogu javiti sledeći efekti: problemi sa disanjem, plavkasta koža, grčevi, promene telesne temperature, problemi sa hranjenjem, povraćanje, niska koncentracija šećera u krvi, kruti ili mlitavi mišići, oštri refleksi, tremor, razdražljivost, iritiranost, letargija, neprestan plač, pospanost i teškoće sa spavanjem. Proverite da li Vaša babica i/ili doktor znaju da ste na terapiji escitalopramom.

Kada se uzimaju tokom trudnoće, naročito u poslednja 3 meseca trudnoće, lekovi kao što je escitalopram mogu da povećaju rizik od pojave ozbiljnih stanja kod beba, koja se zove uporna plućna hipertenzija novorođenčeta (PPHN), koja izaziva da beba ubrzano diše i izgleda plavkasto. Ovi simptomi obično počinju tokom prvih 24 sata nakon porođaja. Ukoliko se ovo dogodi odmah kontaktirajte babicu i/ili lekara. Ako Vaša beba ima neki od ovih simptoma, molimo Vas da odmah kontaktirate Vašeg doktora.

Ako se lek Eloryqa koristi u toku trudnoće nikad naglo ne prekidajte terapiju. Očekuje se da se lek Eloryqa izlučuje u majčino mleko.
U ispitivanjima na životinjama, pokazano je da lek citalopram, lek poput escitaloprama, smanjuje kvalitet sperme. Teoretski, to bi moglo da utiče na plodnost, ali uticaj na plodnost kod ljudi nije istraživana. Posavetujte se sa Vašim doktorom ili farmaceutom pre uzimanja bilo kog leka.

Ne preporučuje Vam se upravljanje vozilom i rukavanje mašinama dok ne utvrdite kako lek Eloryqa deluje na Vas.

Uvek uzimajte lek Eloryqa tačno onako kako Vam je doktor rekao. Trebalo bi da proverite sa Vašim doktorom ili farmaceutom ako niste sigurni.

Depresija

Uobičajena preporučena doza leka Eloryqa je 10 mg, uzeta jednom dnevno. Vaš doktor Vam može povećati dozu do maksimalne dnevne doze od 20 mg.

Panični poremećaj

Početna doza leka Eloryqa je 5 mg, jednom dnevno u toku prve nedelje pre povećanja doze do 10 mg dnevno. Vaš doktor Vam može dodatno povećati dozu do 20 mg dnevno.

Socijalni anksiozni poremećaj

Uobičajena preporučena doza leka Eloryqa je 10 mg, jednom dnevno. Vaš doktor može i smanjiti Vašu dnevnu dozu na 5 mg ili povećati dozu do maksimalne dnevne doze od 20 mg, u zavisnosti kakav je Vaš odgovor na lek.

Generalizovani anksiozni poremećaj

Uobičajena preporučena doza leka Eloryqa je 10 mg, jednom dnevno. Vaš doktor Vam može povećati dozu do maksimalne dnevne doze od 20 mg.

Opsesivno-kompulzivni poremećaj

Uobičajena preporučena doza leka Eloryqa je 10 mg, jednom dnevno. Vaš doktor Vam može povećati dozu do maksimalne dnevne doze 20 mg.

Stariji pacijenti (preko 65 godina starosti)

Uobičajena preporučena doza leka Eloryqa je 5 mg jednom dnevno. Vaš doktor Vam može povećati dozu do doze 10 mg.

Možete uzimati lek Eloryqa sa i bez hrane. Progutajte tablete sa malo vode. Nemojte žvakati, gorkog je ukusa.

Ukoliko ne možete da progutate celu tabletu, možete je podeliti tako što je prvo stavite na ravnu površinu sa crtom sa gornje strane. Tablete se mogu polomiti ako ih pritiskate na krajevima, koristite oba kažiprsta.

Ovaj deo ne odnosi se na tablete od 5 mg, nego samo na tablete od 10 mg, 15 mg i 20 mg, jer tablete od 5 mg nemaju podeonu crtu.

Podeona crta na tabletama od 10 mg, 15 mg i 20 mg služi samo da olakša lomljenje da bi se lek lakše progutao, a ne za podelu na jednake doze.

Tok lečenja

Možda će biti potrebno par nedelja pre nego što počnete da se osećate bolje. Nastavite da upotrebljavate lek Eloryqa čak iako je potrebno neko vreme da biste osetili poboljšanje Vašeg stanja.

Ne menjajte dozu Vašeg leka pre nego što prvo ne razgovarate sa doktorom. 

Nastavite sa primenom leka Eloryqa dok Vam god doktor tako preporučuje. Ako prebrzo prekinete lečenje, Vaši simptomi Vam se mogu vratiti. Preporučljivo je da se terapija nastavi najmanje 6 meseci nakon Vašeg poboljšanja.

Eloryqa se normalno ne upotrebljava kod dece i adolescenata ispod 18 godina. Takođe, treba da znate da pacijenti ispod 18 godina imaju povećan rizik od neželjenih efekata kao što su pokušaji samoubistva, suicidne misli i odbojnost (uglavnom agresija, suprotno ponašanje i bes) kad uzimaju ove lekove. Uprkos ovome, Vaš doktor može propisati lek Eloryqa pacijentu ispod 18 godina ako odluči da je ovo u njegovom najboljem interesu. Ako je Vaš doktor propisao lek Eloryqa pacijentu ispod 18 godina i hoćete da prodiskutujete o tome, molimo Vas razgovarajte sa Vašim doktorom. Treba da informišete Vašeg doktora ako se bilo koji od gore navedenih simptoma razvije ili pogorša kada pacijenti ispod 18 godina uzimaju lek Eloryqa. Takođe, dugoročni efekti u pogledu bezbednosti vezano za rast, sazrevanje i razvoj kognitivnih osobina i ponašanje prilikom upotrebe leka Eloryqa u ovoj starosnoj grupi još uvek nisu dokazani.

Ako ste uzeli više od propisane doze leka Eloryqa, odmah kontaktirajte Vašeg doktora ili se obratite najbližoj hitnoj pomoći. Obratite se lekaru i ako nema znakova nelagode. Neki od znakova predoziranja su vrtoglavica, drhtanje (tremor), uznemirenost, grčevi mišića (konvulzije), koma, mučnina, povraćanje, promene srčanog ritma, smanjen krvni pritisak i promena u balansu telesnih tečnosti/soli. Nosite pakovanje leka Eloryqa sa sobom kada idete kod doktora ili u bolnicu.

Ne uzimajte duplu dozu da biste nadoknadili zaboravljenu dozu. Ako ste zaboravili da uzmete dozu, i setili ste se pre odlaska na spavanje, uzmite je odmah. Sledećeg dana nastaviti kao i obično. Ako ste se setili u toku noći, ili sledećeg dana, ne uzimajte propuštenu dozu i nastavite kao i obično.

Ne prekidajte terapiju lekom Eloryqasve dok Vam to doktor ne kaže. Kada ste završili sa lečenjem, preporučuje se da se doza leka Eloryqa postepeno smanjuje tokom nekoliko nedelja.

Kada prekinete terapiju lekom Eloryqa, posebno ako naglo prekinete, možete osetiti simptome prekida.

Ovo je uobičajeno kada se lečenje lekom Eloryqa prekine. Rizik je veći, kada se Eloryqa koristi duže vreme ili u visokim dozama ili kada se doze prebrzo redukuju. Većina ljudi smatra da su simptomi blagi i da se povlače za 2 nedelje. Mada, kod nekih ljudi mogu biti jakog intenziteta ili mogu biti prolongirani (2-3 meseca i više). Ako osetite teške simptome usled prekida terapije lekom Eloryqa, molimo Vas kontaktirajte Vašeg doktora. On ili ona Vam mogu preporučiti da ponovo počnete sa terapijom i da zatim sporije prekidate terapiju.

Simptomi prekida uključuju: vrtoglavicu (osećaj nestabilnosti ili neravnoteže), osećaj trnjenja i bockanja iglom, osećaj gorenja i (manje često) osećaj poput strujnog udara, uključujući i u glavi, poremećaji sna (živopisni snovi, noćne more, nesposobnost da zaspite), uznemirenost, glavobolje, osećaj mučnine, znojenje (uključujući i noćno znojenje), nemir ili uznemirenost, tremor (drhtavica), osećaj zbunjenosti ili dezorijentisanosti, emotivnost ili iritiranost, dijareja (retke stolice),
poremećaji vida, treperenje ili lupanje srca (palpitacije).

Ako imate neka dodatna pitanja o ovom leku, pitajte Vašeg doktora ili farmaceuta.

Kao i svi lekovi, Eloryqa može izazvati neželjene reakcije, mada se ne moraju javiti kod svih pacijenata.

Neželjeni efekti obično nestaju nakon par nedelja lečenja. Molimo Vas budite oprezni jer mnogi neželjeni efekti mogu biti simptomi Vaše bolesti i stoga će se poboljšati kada počnete da se osećate bolje.

Posetite Vašeg doktora ako osetite bilo koji od sledećih neželjenih efekata tokom lečenja:

Povremeni: (javljaju se kod 1-10 na 1000 pacijenata)

  • Neobična krvarenja, uključujući gastrointestinalna krvarenja (iz želuca i creva)

Retki: (javljaju se kod 1-10 na 10000 pacijenata)

  • Ako osetite oticanje kože, jezika, usana, ili lica, ili imate teškoće prilikom disanja ili  gutanja (alergijska reakcija), kontaktirajte Vašeg doktora ili odmah idite u bolnicu.
  • Ako imate visoku temperaturu, uznemirenost, konfuziju, drhtanje i nagle kontrakcije mišića ovo mogu biti znaci retkog stanja koji se zove serotoninski sindrom. Ako se ovako osećate kontaktirajte Vašeg doktora.

Ako osetite sledeće neželjene reakcije treba da kontaktirate Vašeg doktora ili da odmah posetite bolnicu:

  • Teškoće prilikom mokrenja
  • Napadi
  • Žutilo kože i beonjača su znaci oštećenja funkcije jetre/hepatitisa
  • Brzi, nepravilni srčani ritam, nesvestica koji mogu biti simptomi životno-ugrožavajućeg stanja poznatog kao torsade de pointes.

Kao dodatak gore navedenim prijavljeni su sledeći neželjeni efekti:

Veoma česti (javljaju se kod više od 1 u 10 pacijenata):

  • Osećaj mučnine
  • Glavobolja

Česti (javljaju se kod 1-10 na 100 pacijenata)

  • Zapušen nos ili curenje iz nosa (sinusitis)
  • Smanjen ili povećan apetit
  • Uznemirenost, umor, nenormalni snovi, problemi sa spavanjem, pospanost, vrtoglavica, zevanje, tremor, peckanje kože
  • Retke stolice (dijareja), opstipacija, povraćanje, suva usta
  • Povećano znojenje
  • Bol u mišićima i zglobovima (atralgija i mialgija)
  • Seksualni poremećaji (odložena ejakulacija, problemi sa erekcijom, smanjena seksualna želja i žene mogu osetiti poteškoće sa postizanjem orgazma)
  • Umor, groznica
  • Povećanje težine

Povremeni (javljaju se kod 1-10 na 1000 pacijenata)

  • Koprivnjača (urtikarija), osip, svrab (pruritus)
  • Škrgutanje zubima, uznemirenost, nervoza, napad panike, konfuzno stanje
  • Poremećaj spavanja, poremećaj ukusa, nesvestica (sinkopa)
  • Uvećana zenica (midrijaza), vizuelni poremećaj, zvonjenje u ušima (tinitus)
  • Gubitak kose
  • Povećano menstrualno krvarenje
  • Neuredan menstrualni ciklus
  • Smanjena težina
  • Ubrzan srčani ritam
  • Oticanje ruku i nogu
  • Krvarenje iz nosa

Retki (javljaju se kod 1-10 na 10000 pacijenata)

  • Agresija, poremećaj doživljaja sopstvene ličnosti (depersonalizacija), halucinacije
  • Usporen srčani ritam
  • Neki pacijenti su prijavili (nepoznata učestalost):
  • Misli o samopovređivanju ili suicidne misli
  • Smanjena koncentracija natrijuma u krvi (simptomi uključuju: mučninu i loše osećanje sa mišićnom slabošću ili konfuzijom)
  • Vrtoglavica kada naglo ustanete zbog pada krvnog pritiska (ortostatska hipotenzija)
  • Nenormalni testovi funkcije jetre (povećani nivoi enzima jetre u krvi)
  • Poremećaji pokreta (nevoljni pokreti mišića)
  • Bolna erekcija (prijapizam)
  • Poremećaji krvarenja uključujući krvarenje kože i sluzokože (ehimoza) i mali broj krvnih pločica (trombocitopenija)
  • Iznenadni otoci kože ili sluzokože (angioedemi)
  • Povećana količina izlučenog urina (neodgovarajuća sekrecija antidiuretskog hormona-ADH)
  • Pojava curenja mleka iz dojki kod muškaraca i žena koje nisu dojilje
  • Manija
  • Povećan rizik od preloma kostiju je primećen kod bolesnika koji uzimaju ovu vrstu lekova.
  • Poremećaj srčanog ritma (koji se naziva „produženje QT intervala“, koji se može videti na EKGu, koji meri električnu aktivnost srca)

Pored toga, zna se da se veliki broj neželjenih efekata javlja sa lekovima koji deluju na sličan način kao i Eloryqa (aktivni sastojak escitalopram).

To su:

  • Motorna uznemirenost (akatizija)
  • Anoreksija

Ako bilo koji od neželjenih efekata postane ozbiljan ili nepodnošljiv, ili ako primetite da se javio neki efekat koji nije opisan u uputstvu, molimo Vas da obavestite Vašeg doktora ili farmaceuta. 

Potražite neki drugi lek