BlokMax za decu


Aktivna supstanca: Ibuprofen

BlokMax za decu se upotrebljava za terapiju blagog do umerenog akutnog bola i snižavanje povišene telesne temperature (groznice) povezane sa prehladom i gripom.

BlokMax za decu se takođe upotrebljava u terapiji bola i zapaljenja kod reumatoidnog artritisa (uključujući juvenilni reumatoidni artritis), ankilozirajućeg spondilitisa, osteoartritisa, nereumatoidnih oboljenja zglobova, vanzglobnog reumatizma (ukočeno "sleđeno" rame, tendinitis, tendosinovitis, burzitis).

Delotvoran je protiv bolova nakon povrede mekih tkiva, kod bolova u lumbosakralnom delu kičme, kod uganuća, istegnuća, kod bolnih menstruacija, za glavobolju (uključujući migrenu), zubobolju i bolove nakon operativnih zahvata.



Lek BlokMax za decu ne sme se koristiti ako:

  • ste osetljivi (alergični) na ibuprofen ili na neku od pomoćnih supstanci;
  • imate čir ili ste imali dokazano krvarenje iz želuca pri primeni nekog leka iz grupe NSAIL. Ne uzimajte lek BlokMax za decu ukoliko imate peptički ulkus (čir na želucu ili dvanaestopalačnom crevu) ili krvarenje u želucu, ili ukoliko ste prethodno imali dva ili više slučaja peptičkog ulkusa, krvarenja u želucu ili perforaciju;
  • imate oboljenja koja povećavaju mogućnost krvarenja;
  • prethodno ste imali astmu ili ste imali alergijsku reakciju ili otežano disanje nakon uzimanja ibuprofena, aspirina ili drugih nesteroidnih antiinflamatornih lekova;
  • imate teško oboljenje jetre ili bubrega;
  • imate teško oboljenje srca;
  • ste u trećem trimestru trudnoće.

Pre uzimanja leka BlokMax za decu obavestite svog lekara ili farmaceuta:

  • Ako ste trudni ili planirate da zatrudnite, ili ako dojite bebu. BlokMax za decu oralna suspenzija može da oteža mogućnost da zatrudnite. Posavetujte se sa svojim lekarom ako planirate da zatrudnite ili imate problema da zatrudnite.
  • Ako imate ili ste imali čir na želucu ili neku drugu želudačnu tegobu.
  • Ako imate astmu.
  • Ako imate oboljenje jetre ili bubrega.
  •  Ako ste starija osoba, jer starije osobe su podložnije neželjenim dejstvima ove grupe lekova (nesteroidni antiinflamatorni lekovi ), kao što su krvarenja iz želuca i perforacije koje mogu biti fatalne.
  • Ako imate sistemski eritematozni lupus (poznat i kao lupus) ili poremećaje vezivnog tkiva (autoimune bolesti koje zahvataju vezivno tkivo).
  • Ako imate oboljenje kao što je ulcerozni kolitis ili Crohn-ova bolest.
  • Ako imate oboljenje srca.

BlokMax za decu može da dovede do malog povećanja rizika nastanka arterijske tromboze (npr. infarkt miokarda ili moždani udar). Kao i svaki rizik, i ovaj se povećava primenom visokih doza leka, u toku dužeg vremenskog perioda. 

Nemojte prekoračiti preporučenu dozu, niti preporučenu dužinu trajanja terapije. Ukoliko imate oboljenje srca, već ste imali moždani udar ili mislite da ste izloženi riziku nastanka navedenih bolesti (npr.imate visok krvni pritisak, šećernu bolest, visok nivo holesterola u krvi ili ste pušač) trebalo bi da se posavetujete oko terapije sa svojim lekarom ili farmaceutom. 

Lek BlokMax za decu može da maskira simptome ili znakove infekcije (visoka temperatura, bol, otok). Potreban je oprez prilikom započinjanja terapije lekom BlokMax za decu kod pacijenata sa značajnom dehidratacijom (gubitak velike količine vode i elektrolita iz organizma). 

BlokMax za decu, kao i drugi NSAIL, može da remeti agregaciju trombocita, i dokazano je da produžava vreme krvarenja kod zdravih ispitanika.

Obavestite svog lekara ili farmaceuta ako uzimate ili ste do nedavno uzimali bilo koji drugi lek, uključujući i one koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta.

Neki lekovi kao što su antikoagulansi (lekovi koji sprečavaju zgrušavanje krvi, npr. aspirin/acetilsalicilna kiselina, varfarin, tiklodipin), neki lekovi za snižavanje visokog krvnog pritiska (ACE inhibitori kao što je kaptopril, beta-blokatori kao što je atenolol, blokatori angiotenzin II receptora kao što je losartan) i drugi lekovi mogu da utiču na dejstvo ibuprofena ili ibuprofen može da utiče na njihovo dejstvo. Uvek se posavetujte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što uzmete ibuprofen sa nekim drugim lekom. 

Obavezno obavestite svog lekara ili farmaceuta ako, pored gore navedenih, uzimate neki od sledećih lekova:

  • diuretici (tablete za izbacivanje vode, pojačano mokrenje),
  • kardiotonični glikozidi, kao što je digoksin, koji se koriste za lečenje oboljenja srca,
  • litijum,
  • zidovudin (antivirusni lek),
  • kortikosteroidi (koriste se u lečenju zapaljenskih stanja),
  • metotreksat (koristi se u lečenju nekih vrsta karcinoma),
  • lekovi poznati pod nazivom imunosupresivi, kao što su ciklosporin i takrolimus (koji smanjuju Vaš imuni odgovor),
  • lekovi poznati pod nazivom selektivni inhibitori preuzimanja serotonina (SSRI), koji se koriste u lečenju depresije,
  • antibiotici pod nazivom hinoloni, kao što je ciprofloksacin,
  • aminoglikozidi (vrsta antibiotika),
  • mifepriston (trenutno ili u poslednjih 12 dana),
  • bilo koji drugi preparat ibuprofena, poput onih koji se mogu kupiti bez recepta,
  • bilo koji drugi lek protiv zapaljenja i bolova, uključujući aspirin,
  • holestiramin (lek koji se koristi za snižavanje nivoa holesterola),
  • lekovi koji su poznati kao sulfoniluree kao što je glibenklamid (koristi se za terapiju šećerne bolesti),
  • vorikonazol ili flukonazol (lekovi u terapiji gljivičnih infekcija),
  • Ginko biloba biljni lekovi (mogu povećati rizik od krvarenja pri istovremenoj primeni sa ibuprofenom).

Uvek uzimajte lek BlokMax za decu kako Vam je lekar rekao.

Lek BlokMax za decu treba izbegavati u periodu trudnoće i dojenja.

BlokMax za decu ne smete koristiti u trećem trimestru trudnoće, a u prvih šest meseci trudnoće obavezno se posavetujte sa svojim lekarom pre nego što počnete da uzimate BlokMax za decu.

Pre primene bilo kog leka, posavetujte se sa lekarom ili farmaceutom.

Lek BlokMax za decu može izazvati vrtoglavicu, pospanost i zamor. U slučaju da lek BlokMax za decu ima ovakvo dejstvo na Vas, nemojte voziti niti upravljati mašinama.

Uvek koristite lek BlokMax za decu tačno onako kako Vam je savetovao lekar. Posavetujte se sa lekarom ili farmaceutom ukoliko niste sigurni kako se lek primenjuje.

BlokMax za decu možete popiti na prazan stomak sa malo vode. Međutim, kod nekih osoba BlokMax za decu može prouzrokovati blage probavne smetnje. Mogućnost nastanka probavnih smetnji možete ublažiti tako da lek uzmete za vreme jela ili ga popijete sa čašom mleka. Moguća je pojava prolaznog osećaja pečenja u ustima i grlu. Pre upotrebe bocu dobro protresite.

Odrasli:

Uobičajena doza je 20-30 mL, tri puta na dan. Vaš lekar može povećati ili smanjiti tu dozu u zavisnosti od simptoma zbog kojih se lečite, ali ukupna dnevna doza leka ne sme biti veća od 120 mL (2400 mg).

Pojava neželjenih reakcija se može svesti na minimum ukoliko se koristi najmanja efektivna doza leka u što kraćem vremenskom periodu.

Način primene

  1. Promućkati bocu pre upotrebe.
  2. U otvor boce ubaciti graduisani špric.
  3. Polako povucite klip šprica nagore i uvucite potrebnu količinu suspenzije prema oznaci na špricu.
  4. Izvucite špric iz boce.
  5. Stavite vrh šprica u detetova usta i polako gurajte klip da istisnete suspenziju.
  6. Vratite zatvarač na bocu.
  7. Operite špric toplom vodom i ostavite ga da se osuši. Držite ga izvan domašaja dece.

Kada koristite graduisanu čašu, jednostavno odmerite potrebnu količinu oralne suspenzije.

Deca starosti od 3 meseca do 12 godina (preko 5 kg telesne mase):

Akutni bol i groznica povezani sa prehladom i gripom: 5 – 7,5 mg ibuprofena/kg telesne mase kao pojedinačna doza ili 20-30 mg/kg telesne mase dnevno u skladu sa tabelom ispod. Prilikom određivanja doze treba koristiti telesnu masu (tada su godine približne). 

Telesna masa               Starost                         Doziranje
> 5 kg                           3 – 6 meseci                  5 mg/kg 3 puta dnevno
7 – 10 kg                       6 – 12 meseci                 2.5 mL 3 puta dnevno
10 – 14 kg                     1 – 2 godine                   2.5 mL 3 do 4 puta dnevno
14.5 – 25 kg                  3 – 7 godina                   5 mL 3 do 4 puta dnevno
25 – 40 kg                     8 – 12 godina                 10 mL 3 do 4 puta dnevno

Dozu treba primeniti svakih 6 sati, do 4 puta dnevno. Ne preporučuje se primena kod dece koja su ispod 3 meseca starosti ili kod dece čija je telesna masa manja od 5 kg.

Lekar može po potrebi povećati dozu kod dece sa juvenilnim reumatoidnim artritisom do doze od 40 mg/kg dnevno, podeljeno u više doza.

Ukoliko ste dali veću dozu leka BlokMax za decu nego što bi trebalo, odmah razgovarajte sa Vašim lekarom ili idite do odeljenja hitne medicinske pomoći u najbližoj bolnici. Obavezno ponesite pakovanje ovog leka.

Ukoliko zaboravite da date lek, dajte zaboravljenu dozu čim se setite, izuzev ako je blizu vreme za sledeću dozu. Pokušajte da lečenje nastavite kao i ranije. Nemojte dati duplu dozu da bi nadoknadili propuštenu dozu.

Ukoliko imate dodatnih pitanja, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu.

Kao i svi lekovi, i BlokMax za decu može izazvati neželjena dejstva, iako se ona ne javljaju kod svih pacijenata. Ukoliko bilo koja neželjena reakcija postane ozbiljna ili primetite reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu.

Pojava neželjenih reakcija se može smanjiti ukoliko se koristi najmanja doza leka u što kraćem vremenskom periodu.

Ako tokom primene leka BlokMax za decu primetite sledeće reakcije, odmah prestanite sa upotrebom leka i potražite hitnu medicinsku pomoć:

  • teška glavobolja, visoka temperatura, ukočenost vrata ili preosetljivost na svetlo;
  • primetite krv u stolici;
  • pojava crne stolice nalik na katran;
  • povraćate krv ili komade koji liče na talog kafe;

Recite Vašem lekaru i prestanite sa primenom BlokMax za decu ako imate:

  • bol u stomaku nejasnog porekla ili bilo koje simptome u stomaku koji nisu uobičajeni, otežano varenje, gorušicu, osećaj mučnine i/ili povraćanje;
  • šištanje u plućima nejasnog porekla, otežano disanje, osip po koži, svrab ili pojavu modrica;
  • pojavu žuto prebojene kože i/ili beonjača;
  • jak bol u grlu praćen visokom temperaturom;
  • zamućen vid ili smetnje u vidu ili pojava da čujete ili vidite neuobičajene stvari;
  • zadržavanje tečnosti (npr. otečeni gležnjevi).

U toku primene ibuprofena mogu se javiti i proliv, nadimanje, zatvor, ulcerativni stomatitis (zapaljenje sluznice usne šupljine praćeno čirevima), pogoršanje kolitisa i Kronova bolest (zapaljensko oboljenje creva). Takođe se mogu javiti peptički ulkus (čir), perforacija ili krvarenje iz gastrointestinalnog trakta, ponekad i sa fatalnim ishodom, posebno kod starijih osoba. Ređe se može javiti i gastritis (zapaljenje želuca), a veoma retko i pankreatitis (zapaljenje gušterače).

Sledeće reakcije preosetljivosti su prijavljene nakon primene ibuprofena:

a) nespecifične alergijske reakcije i anafilaktička reakcija, 

b) reakcije respiratornog trakta (astma, pogoršanje astme, bronhospazam ili otežano disanje), 

c) kožne reakcije – sitnozrnasta ospa, svrab, koprivnjača, tačkaste promene na koži, otok potkožnog tkiva i veoma retko eksfolijativne i bulozne promene na koži (uključujući Stevens Johnson-ov sindrom, toksičnu epidermalnu nekrolizu i erythema multiforme).

Mogu se javiti i otok, hipertenzija i srčana slabost.

Epidemiološki podaci govore u prilog tome da primena ibuprofena, posebno u velikim dozama (2400 mg/dan) i u dužem periodu, može povećati rizik za pojavu arterijskih trombotičkih događaja kao što su infarkt miokarda (srčani napad) ili moždani udar.

Ostala neželjena dejstva koja se ređe javljaju i za koja uzročno-posledična veza nije čvrsto ustanovljena uključuju: leukopeniju (smanjenje broja belih krvnih zrnaca), trombocitopeniju (smanjenje broja krvnih pločica), neutropeniju (smanjenje broja određene vrste belih krvnih zrnaca), agranulocitozu (potpuni nestanak jedne vrste krvnih ćelija), aplastičnu i hemolitičku anemiju (veliko smanjenje broja crvenih krvnih ćelija i hemoglobina u krvi).

Mogu se javiti i nesanica, osećaj iracionalnog straha, depresija, konfuzija, halucinacije, optički neuritis (zapaljenje optičkog nerva), glavobolja, trnjenje, vrtoglavica, patološka sanjivost, rinitis (zapaljenje nosa), aseptični meningitis (sa simptomima ukrućenog vrata, glavoboljom, mučninom, povraćanjem, groznicom ili dezorijentacijom), poremećaj sluha, zujanje u ušima, poremećaji funkcije jetre.

Na koži se mogu javiti teže promene kao što su Stevens Johnson-ov sindrom i toksična epidermalna nekroliza (veoma retko), reakcije preosetljivosti na sunčevu svetlost.

Moguća je pojava prolaznog osećaja pečenja u ustima i grlu.

Od ostalih neželjenih reakcija takođe se mogu javiti i poremećaj funkcije bubrega, malaksalost i umor.

Potražite neki drugi lek