Argifen


Aktivna supstanca: Ibuprofen

Lek Argifen je namenjen za ublažavanje simptoma blagog do umerenog bola u slučaju glavobolje, zubobolje, bola u mišićima, bola u zglobovima i kostima, menstrualnog bola, neuralgije, kao i za snižavanje povišene telesne temperature i otklanjanje simptoma prehlade i gripa.



  • Ako ste alergični na ibuprofen ili neku od pomoćnih supstanci u leku.
  • Ukoliko ste prethodno imali astmu, reakcije preosetljivosti (kao što je suženje disajnih puteva (bronhospazam), kijavica (rinitis), koprivanjača) ili zviždanje u plućima nakon primene ibuprofena, acetilsalicilne kiseline ili nekog drugog nesteroidnog antiinflamatornog leka (NSAIL).
  • Ako ste imali krvarenja iz želuca ili creva kao posledicu upotrebe nesteroidnih antiinflamatornih lekova.
  • Ako imate ili ste nekada imali čir i krvarenja (dva ili više puta).
  • Ako imate neko oboljenje pri kome postoji povećana sklonost ka krvarenju.
  • Ako imate tešku srčanu slabost, ozbiljno oboljenje jetre ili bubrega.
  • Ako ste u trećem trimestru trudnoće.
  • Ukoliko ste mlađi od 12 godina.

Pojava neželjenih dejstava leka se može smanjiti upotrebom najniže efikasne doze leka u što kraćem vremenskom periodu potrebnom za lečenje simptoma.

Lekovi kao što je Argifen mogu biti povezani sa blagopovećanim rizikom od nastanka srčanog udara (infarkta) ili šloga, naročito pri primeni visokih doza. Stoga, ne prekoračujte preporučene doze i dužinu primene terapije.

Ako imate probleme sa srcem, uključujući srčanu insuficijenciju, anginu (bol u grudima), ili ako ste imali moždani udar, by-pass intervenciju, bolest perifernih arterija (oslabljena cirkulacija u nogama ili stopalima zbog suženja ili začepljenja arterija), ili bilo koju vrstu šloga (uključujući mali šlog ili prolazni ishemijski napad (TIA)), pre primene leka konsultujte se sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

Ako imate visok krvni pritisak, šećernu bolest (dijabetes), povišen holesterol, porodičnu istoriju srčanih oboljenja ili šloga, ili ako ste pušač, pre primene leka posavetujte se sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

Posebno vodite računa:

  • ukoliko patite od sistemskog eritematoznog lupusa (hronična autoimuna bolest koja izaziva poremećaje u mnogim delovima tela, posebno na koži) i/ili mešovite bolesti vezivnog tkiva;
  • ukoliko imate ili ste ikada imali visok krvni pritisak i/ili srčanu slabost. Treba biti oprezan (porazgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom) pre nego što se terapija započne kod pacijenata sa prethodno prisutnom hipertenzijom i/ili srčanom slabošću s obzirom da su zabeleženi zadržavanje tečnosti, hipertenzija i edem (otok zbog nakupljanja tečnosti u tkivima) u vezi sa terapijom NSAIL;
  • ukoliko imate smanjenu funkciju bubrega. Generalno, stalna upotreba (nekoliko vrsta) analgetika može da dovede do teških problema sa bubrezima (sa mogućim nastankom bubrežne slabosti);
  • ukoliko imate poremećaj jetre;
  • ukoliko imate problema sa zgrušavanjem krvi;
  • ukoliko imate ili ste nekada imali gastrointestinalna oboljenja (ulcerativni kolitis ili Kronovu bolest);
  • ukoliko imate ili ste ikada imali astmu ili alergijske reakcije, s obzirom na to da može da se javi bronhijalni spazam (što izaziva kratak dah);
  • ukoliko imate fenilketonuriju (nasledna bolest koja utiče na metabolizam);
  • ukoliko ste trudni ili planirate da zatrudnite, jer se smatra da NSAIL mogu uticati na ovulaciju. Taj efekat nestaje prestankom primene leka;
  • ukoliko se pri primeni leka Argifen jave poremećaji vida. U tom slučaju prekinite upotrebu leka i obratite se oftalmogu.

Nemojte koristiti ovaj lek zajedno sa drugim NSAIL, uključujući i one koji pripadaju grupi selektivnih inhibitora ciklooksigenaze-2.

Starije osobe su izložene posebnom riziku od neželjenih dejstava, posebno krvarenja i probijanja šupljih organa gastrointestinalnog trakta (perforacije), koji ponekad mogu da budu fatalni.

Pacijentima koji istovremeno dobijaju lekove koji mogu da povećaju rizik od krvarenja, kao što su kortikosteroidi, lekovi koji sprečavaju zgrušavanje krvi (antikoagulansi kao što je varfarin) i neki lekovi za depresiju ili lekovi koji sprečavaju funkciju krvnih pločica (trombocita) kao što je acetilsalicilna kiselina treba savetovati oprez.

Teške kožne reakcije, neke od njih smrtonosne, uključujući eksfolijativni dermatitis, StivensDžonsonov sindrom i toksičnu epidermalnu nekrolizu, prijavljene su u vezi sa upotrebom NSAIL.

Smatra se da su pacijenti pod najvećim rizikom od tih reakcija u ranoj fazi lečenja: u najvećem broju slučajeva, nastupanje tih reakcija se dešava tokom prvog meseca lečenja. Trebalo bi prestati sa upotrebom leka Argifen pri prvoj pojavi osipa na koži, mukoznih lezija ili bilo kog drugog znaka preosetljivosti. 

Kažite svom lekaru ili farmaceutu ukoliko uzimate ili ste do nedavno uzimali bilo koji drugi lek, uključujući i one koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta.

  • Prilikom istovremene primene nekih lekova kao što su antikoagulansi (lekovi koji sprečavaju zgrušavanje krvi, npr. acetilsalicilna kiselina, varfarin, tiklopidin), lekova za sniženje povišenog krvnog pritiska (npr. ACE inhibitori, kao što je kaptopril, beta blokatori, npr. atenolol, antagonisti angiotenzin II receptora, npr. losartan) sa ibuprofenom, može doći do ispoljavanja međusobnog uticaja. NSAIL mogu pojačati efekat antikoagulanasa (lekova protiv zgrušavanja krvi), kao što je varfarin. NSAIL mogu da smanje dejstvo lekova namenjenih za terapiju visokog krvnog pritiska (npr. ACE inhibitori, antagonisti angiotenzin II receptora i beta blokatora), a u nekim slučajevima može doći do dodatnog pogoršanja bubrežne funkcije sa mogućom akutnom bubrežnom slabošću, koja je generalno reverzibilna.
  • U slučaju primene ovog leka sa furosemidom i tiazidnim diureticima, može doći do smanjenja efekta ovih lekova, kao posledice zadržavanja natrijuma usled inhibicije sinteze prostaglandina u bubrezima.
  • Istovremena primena kortikosteroida sa acetilsalicilnom kiselinom ili drugim NSAIL može da poveća rizik od nastanka gastrointestinalnih čireva (ulceracija) ili krvarenja.
  • Kombinacija ibuprofena i selektivnih inhibitora ponovnog preuzimanja serotonina (lekovi koji se koriste u terapiji depresije, npr. fluoksetin, paroksetin, sertralin) može povećati rizik od gastrointestinalnih krvarenja.
  • Ibuprofen može pojačati dejstvo litijuma (lek za maničnu depresiju i depresiju).
  • Lek Argifen može povećati koncentraciju metotreksata u plazmi (lek za karcinom ili reumatoidni artritis).
  • Istovremena upotreba zidovudina i leka Argifen kod HIV pozitivnih hemofiličnih osoba, može prouzrokovati modrice i dovesti do izliva krvi u zglobnu šupljinu.
  • Ibuprofen pojačava hipoglikemijsko dejstvo (sniženje šećera u krvi) oralnih antidijabetika i insulina. Možda će biti potrebno podešavanje doze ovih lekova.
  • U literaturi su opisani pojedinačni slučajevi povišene koncentracije digoksina (može doći do pogoršanja srčane insuficijencije, može se redukovati glomerularna filtracija) i fenitoina u plazmi, prilikom istovremene primene ovih lekova sa ibuprofenom.
  • Istovremena upotreba sa imunosupresivnim lekovima kao što su ciklosporin i takrolimus (koriste se za sprečavanje odbacivanja presađenih organa) može prouzrokovati nefrotoksičnost i oštećenje bubrega.
  • NSAIL ne treba koristiti 8-12 dana nakon uzimanja mifepristona, jer NSAIL može da umanji dejstvo mifepristona.
  • Ibuprofen primenjen zajedno sa hinolonskim antibioticima može povećati rizik od nastanka konvulzija.
  • Iako nisu zabeleženi slučajevi interakcija između probenecida i ibuprofena, probenecid dovodi do redukcije metabolizma i eliminacije nekih NSAIL i metabolita.
  • Istovremena upotreba biljnih lekova (Ginko biloba) sa NSAIL može povećati rizik od krvarenja. 
  • NSAIL mogu smanjiti izlučivanje aminoglikozida.

Rizik od gastrointestinalnog krvarenja, čireva (ulceracije) ili probijanja šupljih organa gastrointestinalnog trakta (perforacije) se povećava sa povećanjem doza NSAIL kod pacijenata sa prethodno prisutnim ulkusima, posebno ukoliko su bili komplikovani krvarenjem ili perforacijom, kao i kod starijih osoba. Kod ovih pacijenata terapiju treba započeti najnižim raspoloživim dozama. U takvim situacijama, treba konsultovati lekara.

Gastrointestinalno krvarenje, ulceracija i perforacija, koji mogu da budu fatalni, zabeleženi su u bilo kom momentu tokom terapije, sa ili bez upozoravajućih simptoma. 

Lekovi kao što je Argifen mogu da budu udruženi sa malim rizikom od srčanog napada ili moždanog udara. Smatra se da se ovaj rizik povećava sa povećanjem doze i trajanjem terapije. Nemojte prekoračivati preporučene doze ili trajanje terapije (3-5 dana). 

Pacijenti koji imaju probleme sa jetrom ili bubrezima treba da se konsultuju sa lekarom pre nego što uzmu ovaj lek. On će proceniti da li su potrebne povremene kontrole ili kliničke analize. Lekara treba konsultovati čak i u slučajevima kada su se ovi problemi javljali u prošlosti.

Generalno, lek Argifen se može primenjivati nezavisno od obroka. Osobama sa osetljivim želucem se preporučuje upotreba leka posle jela.

Pre nego što uzmete neki lek, posavetujte se sa lekarom ili farmaceutom.

Trudnoća

Ne preporučuje se primena leka Argifen u toku trudnoće.

Ovaj lek nemojte uzimati tokom poslednja tri meseca trudnoće. Tokom prvih šest meseci trudnoće lek Argifen uzimajte isključivo po savetu lekara. Izbegavajte upotrebu ovog leka ukoliko pokušavate da ostanete u drugom stanju.

Dojenje

Male količine ibuprofena se mogu naći u majčinom mleku. Nije verovatno da će to imati ikakav uticaj na bebu. Nije potrebno prekidati dojenje tokom kratkotrajnog uzimanja leka Argifen, u preporučenim dozama.

Primena leka Argifen može da izazove glavobolju, vrtoglavicu, pospanost i zamućenje vida, što može da utiče na Vašu sposobnost da upravljate motornim vozilima ili rukujete mašinama.

Ukoliko smatrate da lek Argifen suviše slabo ili jako deluje na vaš organizam, obratite se lekaru ili farmaceutu.

Odrasli:

Uzeti 1 kesicu leka Argifen. Ukoliko je potrebno, 2-3 puta dnevno uzeti po 1 kesicu leka, tako da maksimalna doza ne iznosi više od 1200 mg (3 kesice) u toku 24 h.

Kod starijih pacijenata treba primenjivati najmanje preporučene doze.

Način primene leka

Lek Argifen je namenjen za oralnu upotrebu.

Rastvorite sadržaj kesice u pola čaše vode (100 mL), promešajte kašičicom i odmah popijte.

Ukoliko je nepohodno da se lek Argifen primenjuje duže od 4 dana (u slučaju bola) ili 3 dana (u slučaju povišene temperature), ili ukoliko dođe do pogoršanja simptoma, konsultujte Vašeg lekara.

Kod osoba sa poremećajem funkcije bubrega, jetre ili srca, potrebno je smanjiti dozu.

Deca starija od 12 godina:

Uzeti 1 kesicu leka Argifen. Ukoliko je potrebno, 2-3 puta dnevno uzeti po 1 kesicu leka, tako da maksimalna doza ne iznosi više od 1200 mg (3 kesice) u toku 24 h.

Lek Argifen nije namenjen za upotrebu kod dece mlađe od 12 godina, jer je pojedinačna doza leka veća od preporučene za starosnu grupu.

Ukoliko ste uzeli veću dozu od preporučene, odmah se obratite lekaru ili farmaceutu!

Pri predoziranju, mogu da se jave sledeći simptomi: mučnina, povraćanje (krv), bol u želucu,dijareja (krv), glavobolja, vrtoglavica, pospanost, brži pokreti oka, zamućen vid, zujanje u ušima. Kod teških oblika trovanja može doći i do poremećaja funkcije bubrega, pada krvnog pritiska, gubitka svesti i kome.

Ukoliko imate bilo kakva dodatna pitanja u vezi sa upotrebom leka Argifen, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu.

Nikada ne uzimajte duplu dozu da nadoknadite onu koju ste propustili! 

Terapiju lekom Argifen možete prekinuti kada poželite. 

Kao i svi lekovi, i lek Argifen može da izazove neželjena dejstva, iako se ona ne javljaju kod svakoga.

Ukoliko neko neželjeno dejstvo postane ozbiljno ili primetite neko neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu, obavezno obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta. Pojava neželjenih dejstava se može smanjiti primenom najmanje efikasne doze, u što kraćem vremenskom periodu potrebnom za lečenje simptoma.

Neželjena dejstva su klasifikovana prema sistemima organa i učestalosti. Učestalost je definisana kao: veoma česta (≥ 1/10), česta (≥ 1/100 i < 1/10), povremena ( ≥ 1/1000 i < 1/100), retka ( ≥ 1/10000 i < 1/1000), veoma retka (< 1/10000), nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).

Imunološki poremećaji:

Povremeno: reakcije preosetljivosti sa urtikarijom i svrabom

Retko: teške reakcije preosetljivosti. Simptomi mogu biti oticanje lica, jezika i grkljana, dispneja, tahikardija, nizak krvni pritisak (anafilaktički šok, angioedem ili težak šok); pogoršanje astme i bronhijalnog spazma

Gastrointestinalni poremećaji:

Najčešće prijavljena neželjena dejstva su gastrointestinalne prirode.

Veoma često: otežano varenje, dijareja

Često: bolovi u stomaku, mučnina, gasovi

Povremeno: čir na želucu, gastrintestinalno krvarenje, povraćanje, krv u stolici, gastritis

Retko: gastrointetinalna perforacija, opstipacija, povraćanje krvi, čirevi u usnoj duplji, pogoršanje kolitisa, pogoršanje Kronove bolesti

Nepoznata učestalost: anoreksija

Poremećaji nervnog sistema:

Često: glavobolja, vrtoglavica

Povremeno: depresija, konfuzija

Retko: trnjenje (peckanje) u šakama i stopalima

Veoma retko: aseptični meningitis – veoma retko su prijavljivani pojedinačni slučajevi

Poremećaji na nivou bubrega i urinarnog sistema:

Retko: krv u mokraći, oteženo mokrenje

Veoma retko: zapaljenje bubrežnog tkiva, oštećenje bubrega, bubrežna slabost

Hepatobilijarni poremećaji:

Retko: poremećaji jetre

Nepoznata učestalost: oštećenje jetre, žutica, hepatocelularna žutica

Poremećaji na nivou krvi i limfnog sistema:

Retko: smanjenje broja crvenih i belih krvnih zrnaca i krvnih pločica, aplastična i hemolitička anemija. Prvi znaci su temperatura, bol u grlu, površinski čirevi u ustima, simptomi slični gripu, teška iscrpljenost, neobjašnjivo krvarenje i pojavljivanje modrica.

Poremećaji na nivou kože i potkožnog tkiva:

Često: poremećaji kože, osip

Povremeno: svrab, koprivnjača, tačkasto krvarenje, otok očnih kapaka i grla

Veoma retko: može doći do teških oblika kožnih reakcija kao što su dermatoze sa bulama, promene na koži (multiformni eritem), eksfolijativni dermatitis, Stivens-Džonsonov sindrom i toksična epidermalna nekroliza

Nepoznata učestalost: osetljivost na svetlost

Vaskularni poremećaji:

Nepoznata učestalost: povišen krvni pritisak, arterijska tromboza

Kardiološki poremećaji:

Nepoznata učestalost: srčana slabost

Poremećaji na nivou uha i centra za ravnotežu:

Retko: poremećaj sluha, zujanje u ušima

Poremećaji na nivou oka:

Retko: poremećaj vida, slabovidost

Nepoznata učestalost: optički neuritis

Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji:

Povremeno: astma, teška astma, bronhospazam, otežano disanje

Infekcije i infestacije:

Nepoznata učestalost: pogoršanje kožnih reakcija

Laboratorijska ispitivanja:

Retko: povećane vrednosti funkcionalnih testova jetre

Potražite neki drugi lek