Exedral 25


Aktivna supstanca: Eksemestan

Naziv ovog leka je Exedral.

Exedral pripada grupi lekova poznatih kao inhibitori aromataze. Ovi lekovi ometaju dejstvo supstance poznate pod imenom aromataza, koja je neophodna za stvaranje ženskih polnih hormona, estrogena i to posebno kod žena u postmenopauzi. Smanjenje količine estrogena u telu predstavlja način za lečenje karcinoma dojke zavisnog od hormona.

Exedral se koristi za lečenje hormon zavisnog ranog karcinoma dojke kod žena u postmenopauzi, pošto su prethodno završile lečenje tamoksifenom u trajanju od 2-3 godine.

Exedral se takođe koristi za lečenje hormonog zavisnog uznapredovalog karcinoma dojke kod žena u postmenopauzi, kada druga hormonska terapija nije bila dovoljno uspešna.



Lek Exedral ne smete koristiti:

 Ukoliko ste alergični ili ste ranije imali alergijsku reakciju (preosetljivost) na eksemestan (aktivnu supstancu leka Exedral) ili na bilo koju drugu pomoćnu supstancu leka. Pogledajte Odeljak 6 (Šta sadrži lek Exedral) za potpuni spisak pomoćnih supstanci.

Ukoliko još uvek niste prošli kroz "menopauzu", tj. ukoliko još uvek imate mesečni ciklus;

Ukoliko ste trudni, verovatno trudni ili dojite.

Pre započinjanja terapije lekom Exedral može biti potrebno da Vam se uzme uzorak krvi da bi se utvrdilo da ste ušli u menopauzu;

Pre započinajnja terapije lekom Exedral, recite Vašem lekaru ukoliko imate probleme sa jetrom ili bubrezima;

Recite Vašem lekaru ukoliko ste ranije bolovali ili sada bolujete od bilo koje bolesti koja utiče na čvrstinu kostiju. Može biti potrebno da Vam se meri gustina kostiju pre i posle terapije lekom Exedral. Ovo je zbog toga što lekovi iz ove grupe smanjuju nivo ženskih polnih hormona; to može dovesti do gubitka sadržaja minerala u kostima što može smanjiti njihovu čvrstinu.

Obavestite Vašeg lekara ako uzimate, ili ste do nedavno uzimali neki drugi lek, uključujući i lek koji se nabavlja bez lekarskog recepta.

Exedral ne bi trebalo primenjivati u isto vreme sa hormonskom supstitucionom terapijom (HRT).

Druge lekove treba primenjivati sa oprezom ukoliko se u isto vreme uzima Exedral. Obavestite Vašeg lekara ukoliko uzimate lekove i preparate kao što su:

  • rifampicin (antibiotik),
  • karbamazepin ili fenitoin (koriste se u lečenju epilepsije).
  • biljni preparati kantariona (Hypericum perforatum) ili drugi preparati koji sadrže ovu biljku.

Exedral treba uzimati oralnim putem posle obroka, približno u isto vreme svakog dana.

Ne uzimajte lek Exedral ukoliko ste trudni ili dojite.

Ukoliko ste trudni ili mislite da ste trudni, obavestite Vašeg lekara.

Razgovarajte sa Vašim lekarom o merama kontracepcije ukoliko postoji mogućnost da ostanete u drugom stanju.

Ukoliko u toku primene leka Exedral osećate pospanost, vrtoglavicu ili slabost, ne treba da upravljate motornim vozilom niti da rukujete mašinama.

Exedral treba uzimati oralnim putem posle obroka, približno u isto vreme svakog dana.

Vaš lekar će Vas uputiti kako da uzimate Exedral i koliko dugo. Preporučena doza je jedna tableta od 25 mg dnevno.

Ukoliko je neophodno da budete primljeni u bolnicu u toku primene leka Exedral, obavestite medicinsko osoblje o uzimanju leka.

Exedral nije pogodan za primenu kod dece.

Ukoliko ste slučajno popili više tableta, odmah kontaktirajte Vašeg lekara ili se odmah uputite u najbližu Službu hitne pomoći. Ponesite sa sobom Vaše pakovanje leka.

Ne uzimajte duplu dozu da nadomestite to što ste preskočili da uzmete lek.

Ukoliko zaboravite da uzmete Vašu tabletu, tabletu popijte čim se toga setite. Ukoliko ste blizu vremena za uzimanje sledeće doze, tabletu popijte u uobičajeno vreme.

Nemojte prekidati terapiju čak iako se dobro osećate, osim ukoliko Vam to ne preporuči Vaš lekar. Ako imate bilo koja pitanja o upotrebi ovog leka pitajte Vašeg lekara

Exedral, kao i drugi lekovi, može prouzrokovati neželjena dejstva iako se ona ne javlaju kod svih pacijenata. Exedral se dobro podnosi i navedena neželjena dejstva koja su primećena kod pacijenata koji su lečeni lekom su uglavnom blaga do umerena. Većina neželjenih dejstava su povezana sa nedostatkom estrogena (npr. naleti vrućine).

Vrlo česta neželjena dejstva (javljaju se kod više od 1 na 10 pacijenata):

□Otežano spavanje

□Glavobolja

□Naleti vrućine

□Mučnina

□Pojačano znojenje

□Bolovi u mišićima i zglobovima (uključujući osteoartritis, bol u leđima, artritis i ukočenost zglobova)

□Zamor

Česta neželjena dejstva (javljaju se kod 1-10 od 100 pacijenata):

□Gubitak apetita

□Depresija

□Vrtoglavica, sindrom karpalnog tunela (kombinacija osećaja bockanja, utrnulost i bol u čitavoj ruci, osim u malom prstu)

□Bol u stomaku, povraćanje, zatvor, poremećaj varenja, proliv

□Osip kože, gubitak kose

□Gubitak mineralnog sadržaja kostiju, što dalje može da umanji njihovu čvrstinu (osteoporoza) i u nekim slučajevima da rezultuje naprsnućima ili prelomima

□Bol, oticanje ruku ili stopala

Povremena neželjena dejstva (javljaju se kod 1-10 od 1000 pacijenata):

□Pospanost

□Slabost mišića

Može se javiti zapaljenje jetre (hepatitis). Simptomi uključuju to da se generalno osećate loše, mučninu, žuticu (žuto prebojavanje kože i očiju), svrab, bol sa desne strane stomaka i gubitak apetita. Odmah kontaktirajte Vašeg lekara ukoliko mislite da imate neki od ovih simptoma.

Ukoliko ste uradili laboratorijske testove, može se uočiti da postoje promene u funkciji jetre. Promene u broju određenih ćelija krvi (limfociti) ili krvnih pločica u krvotoku, mogu se pojaviti naročito kod pacijenata sa postojećom limfopenijom (smanjen broj limfocita u krvi).

Prijavljivanje neželjenih reakcija

  Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS).

Potražite neki drugi lek