Clopicor


Aktivna supstanca: Klopidogrel

Clopicor®; film tableta; 75mg 

Klopidogrel, aktivna supstanca leka Clopicor, spada u grupu lekova koje nazivamo antitrombocitnim lekovima. Trombociti (krvne pločice) su vrlo male strukture, manje od crvenih i belih krvnih zrnaca, koje se međusobno slepljuju kada se krv zgrušava. Sprečavajući njihovo slepljivanje, antitrombocitni lekovi smanjuju mogućnost stvaranja ugrušaka (proces stvaranja ugrušaka naziva se tromboza).

Lek Clopicor je namenjen odraslim pacijentima da bi se sprečilo stvaranje ugrušaka (tromba) u promenjenim (zadebljalim, neelastičnim, suženim) krvnim sudovima (arterijama). Taj poremećaj zove se aterotromboza i može dovesti do aterotrombotičnih događaja (kao što su moždani udar, infarkt srca i smrt).

Lek Clopicor Vam je propisan da bi se sprečio nastanak krvnih ugrušaka i da bi se smanjio rizik od ozbiljnih događaja:

- zato što imate promene na krvnim sudovima (suženje i neelastičnost) koje se nazivaju aterosklerotske promene
- zato što ste već imali infarkt srca, moždani udar ili bolest perifernih arterija ili
- zato što ste već doživeli jak bol u grudima poznat kao „nestabilna angina“ ili „infarkt miokarda“ (srčani udar). Za lečenje ovog stanja Vaš lekar Vam može ugraditi stent u začepljenu ili suženu arteriju kako bi se ponovo uspostavio efikasan protok krvi. Vaš lekar će Vam propisati i acetilsalicilnu kiselinu (supstancu koja je prisutna u mnogim lekovima protiv bolova i za snižavanje telesne temperature, kao i za sprečavanje stvaranja krvnih ugrušaka).

Lek Clopicor Vam može biti propisan ukoliko imate poremećaj srčanog ritma poznatog kao „atrijalna fibrilacija“ a ne možete uzimeti lekove koji se zovu „oralni antikoagulansi” (antagonisti vitamina K), koji sprečavaju nastanak novih ugrušaka (tromba) i sprečavaju postojeće ugruške da postanu veći.

Biće Vam rečeno da su „oralni antikoagulansi“ efikasniji od acetilsalicilne kiseline ili kombinacije klopidogrela i acetilsalicilne kiseline u terapiji ovog stanja. Vaš lekar treba da Vam propiše klopidogrel i acetilsalicilnu kiselinu ukoliko ne možete da koristite „oralne antikoagulanse“ i nemate faktore rizika za nastanak ozbiljnog krvarenja.



Upozorite lekara ako uzimate druge lekove, imate neku hroničnu bolest, neki poremećaj metabolizma, preosetljivi ste na lekove ili ste imali alergijske reakcije na neke od njih. 

Lek Clopicor ne smete koristiti:

- ako ste alergični (preosetljivi) na klopidogrel ili na neku od pomoćnih supstanci leka Clopicor (vidite odeljak 6.),
- ako trenutno imate poremećaj koji izaziva krvarenje, kao što je npr. čir na želucu ili krvarenje u mozgu,
- ako imate ozbiljnu bolest jetre.

Ako mislite da se neko od navedenih stanja odnosi na Vas ili ako Vam bilo šta nije jasno, posavetujte se sa lekarom pre nego što uzmete Clopicor.

Ukoliko se nešto od ovoga odnosi na Vas, morate reći Vašem lekaru pre nego što počnete da koristite lek Clopicor:

- ako postoji rizik od krvarenja izazvanog:
• medicinskim stanjima koja mogu dovesti do unutrašnjeg krvarenja (poput čira na želucu),
• poremećajem krvi uz sklonost ka unutrašnjem krvarenju (krvarenje u tkivima, organima i zglobovima),
• nedavnom ozbiljnom povredom,
• nedavnom hirurškom intervencijom (uključujući stomatološke zahvate),
• hirurškom intervencijom (uključujući stomatološke zahvate) planiranom u narednih sedam dana.
- ako ste imali ugrušak u arterijama mozga (ishemijski udar) koji se javio tokom poslednjih sedam dana.
- ako imate bolest bubrega ili jetre.
- ako ste imali alergijsku reakciju na bilo koji lek koji ste uzimali radi Vaše bolesti. Dok uzimate lek Clopicor:
- Morate da kažete lekaru ako se planira hirurška intervencija (uključujući i stomatološku).

- Takođe, morate odmah da kažete lekaru ako se kod Vas javi medicinsko stanje (poznato i kao trombotička trombocitopenijska purpura ili TTP) koja uključuje visoku temperaturu i stvaranje modrica pod kožom koje mogu da izgledaju kao crvene tačkice, sa neobjašnjivim preteranim zamorom ili bez njega, zbunjenošću, promenom boje kože i očiju u žuto (žutica) (vidi „Moguća neželjena dejstva“).

- Ako se posečete ili povredite, možda će biti potrebno više vremena nego obično da bi krvarenje prestalo. To je povezano sa načinom delovanja ovog leka, pošto on sprečava mogućnost formiranja krvnih ugrušaka. Kod manjih posekotina ili povreda, npr. ako se posečete tokom brijanja, to obično ne predstavlja problem. Međutim, ako ste zabrinuti zbog krvarenja, trebalo bi odmah da se obratite lekaru (vidi  „Moguća neželjena dejstva“).

- Lekar će možda zatražiti analize krvi.

Deca i adolescenti
Lek Clopicor nije namenjen za upotrebu kod dece ili adolescenata.

Važne informacije o nekim sastojcima leka Clopicor 

CLOPICOR sadrži pomoćnu supstancu laktozu, bezvodnu. Ako vam je lekar rekao da ne podnosite neke vrste šećera, pre uzimanja ovog leka obratite se svom lekaru.

Obavestite svog lekara ili farmaceuta ako uzimate ili ste donedavno uzimali neki drugi lek, uključujući i one koji se nabavljaju bez lekarskog recepta.

Neki drugi lekovi mogu da utiču na upotrebu leka Clopicor i obrnuto. Posebno morate da kažete lekaru ako uzimate:

- oralne antikoagulanse, lekove koji se koriste za smanjivanje zgrušavanja krvi,
- nesteroidne antiinflamatorne lekove, obično se koriste u lečenju bolnih i/ili zapaljenskih stanja mišića i zglobova,
- heparin ili bilo koji drugi lek koji se koristi za smanjivanje zgrušavanja krvi,
- omeprazol, esomeprazol ili cimetidin, lekove za lečenje nelagodnosti u želucu,
- flukonazol, vorikonazol, ciprofloksacin ili hloramfenikol, lekove koji se koriste u lečenju bakterijskih i gljivičnih infekcija,
- karbamazepin ili okskarbazepin, lekove za lečenje pojedinih oblika epilepsije,
- tiklopidin, takođe spada u antitrombocitne lekove.
- selektivne inhibitore ponovnog preuzimanja serotonina (uključujući između ostalih fluoksetin i fluvoksamin), lekove koji se obično koriste za lečenje depresije,
- moklobemid, lek za lečenje depresije.

Ako ste imali jak bol u grudima (nestabilna angina ili infarkt srca), lekar Vam može propisati Clopicor u kombinaciji sa acetilsalicilnom kiselinom, koja je prisutna u mnogim lekovima protiv bolova i povišene telesne temperature. Povremeno uzimanje acetilsalicilne kiseline (ne više od 1000 mg u razdoblju od 24 sata) ne bi trebalo da izaziva poteškoće, a o dugotrajnom uzimanju u drugim okolnostima posavetujte se s lekarom.

Clopicor može da se uzima sa hranom ili bez nje. 

Pre nego što počnete da uzimate neki lek, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom.

Ako ste trudni ili pretpostavljate da ste trudni, obavestite o tome svog lekara ili farmaceuta pre nego što uzmete lek Clopicor. Ako zatrudnite tokom uzimanja leka Clopicor, odmah zatražite savet lekara zato što se ne preporučuje uzimanje klopidogrela tokom trudnoće. 

Ako dojite, ne smete uzimati lek Clopicor.

Ukoliko dojite ili planirate da dojite, porazgovarajte sa Vašim lekarom pre nego što počnete da koristite ovaj lek.

Lek Clopicor verovatno neće uticati na Vašu sposobnost upravljanja motornim vozilom i rukovanje mašinama.

Lek Clopicor uzimajte uvek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar. Ako niste sasvim sigurni, proverite sa svojim lekarom ili farmaceutom.

 Ako ste osetili jak bol u grudima (nestabilna angina ili srčani udar), lekar će Vam možda dati 300 mg leka Clopicor (4 tablete od 75 mg) odjednom, na početku terapije. Nakon toga, uobičajena doza je jedna tableta od 75 mg leka Clopicor dnevno i uzima se oralno sa hranom ili bez nje, u isto vreme svakoga dana. 

Lek Clopicor morate da uzimate onoliko dugo koliko Vam ga je lekar propisao.

Lek Clopicor nije namenjen za upotrebu kod dece ili adolescenata.

Ukoliko ste uzeli veću dozu leka Clopicor nego što bi trebalo, odmah se javite lekaru ili najbližoj službi za hitnu medicinsku pomoć, jer postoji povećan rizik od krvarenja.

Ne uzimajte duplu dozu da bi nadoknadili propuštenu dozu.

Ako ste zaboravili da uzmete Clopicor i setite se u roku od 12 sati nakon propuštenog termina uzimanja, uzmite lek odmah, a sledeću tabletu uzmite u uobičajeno vreme. Ako je od propuštenog termina uzimanja prošlo više od 12 sati, jednostavno uzmite sledeću pojedinačnu dozu u predviđeno vreme

Nemojte prekidati lečenje. Pre prekida lečenja javite se lekaru ili farmaceutu.

Ako imate bilo kakva dodatna pitanja o korišćenju ovog leka, obratite se lekaru ili farmaceutu.

Kao svi lekovi, i lek Clopicor može da izazove neželjena dejstva, mada se ona ne moraju javiti kod svakoga.

Odmah obavestite lekara ako primetite ili osetite:

- temperaturu, znake infekcije ili preterani zamor. Ovo može da nastane zbog retkog smanjenja broja određenih krvnih ćelija.

- znakove problema sa jetrom kao što su promena boje kože i/ili beonjača u žuto (žutica), bez obzira na to da li je to povezano sa krvarenjem koje se javlja ispod kože u obliku crvenih tačkica i/ili zbunjenošću (vidi tačku 2 „Kada uzimate lek Clopicor posebno vodite računa“).

- oticanje u ustima ili promene na koži kao što su osipi, svrab, plikovi na koži. Ovo mogu biti znaci alergijske reakcije.

Najčešće neželjeno dejstvo zabeleženo sa klopidogrelom je krvarenje. Krvarenje može da se javi kao krvarenje u želucu ili crevima, pojava modrica, hematoma (neuobičajeno krvarenje ili modrice ispod kože), krvarenje iz nosa, krv u mokraći. U malom broju slučajeva zabeleženo je i krvarenje u očima, unutar glave, pluća ili zglobova.

Ako se kod Vas javi dugotrajno krvarenje dok uzimate lek Clopicor
Ako se posečete ili povredite, možda će biti potrebno više vremena nego obično da bi krvarenje prestalo. To je povezano sa načinom delovanja ovog leka, pošto on sprečava mogućnost formiranja krvnih ugrušaka. Kod manjih posekotina ili povreda, npr. ako se posečete tokom brijanja, to obično ne predstavlja brigu. Međutim, ako ste zabrinuti zbog svog krvarenja, trebalo bi odmah da se obratite lekaru (vidi tačku 2. „Kada uzimate lek Clopicor posebno vodite računa“).

Druga neželjena dejstva su:
 

Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek): proliv, bol u predelu trbuha , problemi sa varenjem ili gorušica.

Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek): glavobolja, čir na želucu, povraćanje, mučnina, zatvor, gasovi u stomaku ili crevima, osipi, svrab, vrtoglavica, osećanje mravinjanja i utrnulost.

Retko neželjeno dejstvo (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek): vrtoglavica

Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek): žutica, jak bol u trbuhu sa bolom u leđima ili bez njega, temperatura, problemi sa disanjem ponekad praćeni kašljem, generalizovane alergijske reakcije (npr. osećaj vrućine po celom telu sa iznenadnom nelagodnošću do nesvestice), oticanje u ustima, plikovi na koži, kožne alergije, zapaljenje usne duplje (stomatitis), pad krvnog pritiska, zbunjenost, halucinacije, bol u zglobovima, bol u mišićima, promene u čulu ukusa.

Osim ovoga, lekar može da prepozna promene u rezultatima analize krvi ili mokraće.  

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS).

Potražite neki drugi lek